Anasayfa / AB izleme / AB Müktesebatı 23. Fasıl İzleme Çalışması

18 Ocak

AB Müktesebatı 23. Fasıl İzleme Çalışması

“Birinci aşama” Türkiye’nin mevzuat, politikalar ve uygulamalarının izlenmesine odaklanıyor.

Bu proje, Danimarka’nın o günkü Dışişleri Bakanı Villy Søvndals ile Michael Andersen (Niras) and Yasemin Çongar (P24) arasında 10 Ekim 2013’te İstanbul’da gerçekleşen görüşmenin bir sonucu olarak ortaya çıktı.
Görüşmede, Türkiye’nin demokratikleşme süreci, ifade özgürlüğü meselesi, oto-sansür ve Türkiye medyasındaki diğer sorunların yanı sıra AB üyelik süreci ile 23. ve 24. fasıllar kapsamında müzakerelerin başlatılması konusunda atılması beklenen adım da ele alındı.

Dışişleri Bakanı Søvndals, bu fasıllar kapsamında Türkiye’den spesifik olarak hangi reformları yapmasını talep edilmesi gerektiğini bilmenin ve fasılların açılmasını takip edecek uyum sürecinin bağımsız kaynaklarca izlenmesinin önemine dikkat çekti.

P24 ve Niras, bakanın bu vurgusundan yola çıkarak kapsamlı bir izleme projesinin ilk aşamasını geliştirdi.
Söz konusu “birinci aşama” Avrupa Birliği Müktesebatı’nın “Yargı ve Temel Haklar” başlıklı 23. faslı kapsamında Türkiye’nin mevzuatının, politikalarının ve uygulamalarının izlenmesine odaklanıyor.

23. Fasıl, demokrasi için ve özgür, güvenli ve adaletli olmak isteyen her ülke için elzem nitelik taşıyan bir dizi konuyla ilgili. Türkiye’de Aralık 2013’te başlayan yolsuzluk soruşturmaları ve Erdoğan hükümetinin bu konudaki hukuki sürecin işlemesini engelleme çabası da bu fasıl kapsamındaki konularda reform yapılmasına ne denli acil bir ihtiyaç olduğunu daha iyi gösteriyor.

23. Fasıl’da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımıyla ilgili müzakere edilmesi planlanan alt başlıklar şunlar:

I. Yargının Verimliliği, Etkinliği ve İşlevselliğinin Arttırılması


II. Yolsuzlukla Mücadele


III. Temel Haklar

  
a) İnsan Hakları kurumları (Kamu Denetçiliği dahil),

b) İşkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele ile cezasızlık kültürü,

c) Ayrımcılığa karşı yasal çerçeve,

  
d) Temel Haklar Ulusal Eylem Planı,


IV. Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Mevzuat Çalışması ve bağımsız bir veri koruma ve denetleme otoritesinin kurulması

P24’ün, Niras’la işbirliği halinde, sürmekte olan izleme projesi bütün bu alanlara odaklanıyor. Bu proje kapsamındaki rapor ve örnek olay incelemelerini tamamlandıkça bu sitede okuyabileceksiniz.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design