Anasayfa / Güncel / Altı nöbetçi yayın yönetmenine daha soruşturma

27 Haziran

Altı nöbetçi yayın yönetmenine daha soruşturma

Özgür Günden'de nöbetçi yayın yönetmenliği yapan altı kişi 'terör örgütü propagandası' yapmakla suçlanıyor

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan T24 yazarı ve  Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün kurucu başkanı Hasan Cemal ile Haberdar.com Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa, oyuncu Deniz Türkali, Alevi Piri, Hasan Hayri Şanlı, HDP MYK üyesi Çilem Küçükkeleş ve Dicle Anter hakkında "örgüt propagandası" iddiası ile soruşturma açıldı. 

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına şimdiye kadar 55 kişi destek verdi.

Açılan soruşturmaların 6'sı takipsizlik ile sonuçlanırken, 6 soruşturma davaya dönüştü ve son olarak da kampanya katıldıkları için Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu tutuklandı. 
 

Savcı ifadeye çağırdı, kendi gelmedi

Özgür Gündem gazetesine destek vermek amacıyla başlatılan "nöbetçi yayın yönetmeni" kampanyasına katıldıkları için haklarında soruşturma başlatılan gazeteci Nadire Mater, Yıldırım Türker, Tuğrul Eryılmaz ve Faruk Balıkçı, 'Terör örgütü propagandası' suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Eşref Durmuş'a ifade vermeye gitti. 

Müvekkilleri ile birlikte savcılığa gittiklerini fakat savcının odasında bulunmadığını belirten Avukat Meriç Eyüboğlu, savcı yardımcısının "Bundan sonra ifadeler emniyette alınacak" dediğini aktardı. Eyüboğlu, "Savcının sabah ifadeye çağırıp şimdi bu şekilde karar verilmesini anlamış değiliz" dedi.

Haklarında soruşturma başlatılan son isimler de T24 yazarı ve   Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün  kurucu başkanı Hasan Cemal ile Haberdar.com Genel Yayın Yönetmeni Said Sefa, oyuncu Deniz Türkali, Alevi Piri Hasan Hayri Şanlı, HDP MYK üyesi Çilem Küçükkeleş ve Dicle Anter oldu. 6 isim hakkında da "terör örgüt propagandası" iddiası ile soruşturma açıldı. 

Hasan Cemal'e 'Cumhurbaşkanı'na
hakaret' davası açılmıştı

Hasan Cemal hakkında 4 Ekim 2015’te yazdığı “Sen cumhurbaşkanı ol, hem de…” başlıklı yazısı nedeniyle de "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu davanın iddianamesinde de, Hasan Cemal’in hangi ifadesinin "hakaret" içerdiği belirtilmemişti. Cemal 20 Mayıs 2016’da yapılan duruşmada “Yazımda Cumhurbaşkanı’na hakaret ve iftira yoktur. İfade özgürlüğü çerçevesine oturan sert bir yazıdır. ktidar sahiplerinin de eleştiri karşısında daha tahammüllü olması gerektiği kanaatindeyim" demişti. 
Hasan Cemal’e ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açılan ilk davanın duruşması da, 28 Eylül’de Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 09:55’te yapılacak.


İki ‘hakaret’ soruşturmasına takipsizlik

Hasan Cemal’in, T24’te yayımlanan 12 Ağustos 2015 tarihli "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" ve 7 Eylül 2015 tarihli “Heyy sen!” başlıklı yazılarına dair de "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Savcılar Umut Tepe ve Emin Aydinç, bu soruşturmalarda takipsizlik kararı vererek dava yoluna gidilmesine yer olmadığına hükmetmişlerdi.

Savcı Umut Tepe, "Akan kanın bir numaralı sorumlusu Saray'daki Sultan'dır, nokta!" başlıklı yazıya ilişkin verdiği takipsizlik kararının gerekçesinde "mağdurun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olması nedeni ile eleştirilere diğer insanlara göre daha fazla katlanması gerektiğini belirterek, "siyasetçileri ve toplum önünde bulunan tanınmış kişileri eleştiri sınırlarının normal bireye göre daha geniş olduğu" görüşünü dile getirmişti.

İkinci soruşturmayı yürüten savcı Emin Aydinç de, şu ifadelerle takipsizlik kararını gerekçelendirmişti:

"Eleştirinin ağır ve keskin bir eleştiri olmasına karşın ifade özgürlüğünden yararlanabilen açıklama mahiyetinde olduğu, yazının bir bütün olarak eleştirel nitelik arz ettiği, yazıdan ayrı olarak başlı başına hakaret suçunu oluşturacak mahiyette herhangi bir ibarenin de yazıda yer almadığı, bu itibarla şikayet konusu yazının hakaret suçunu oluşturmadığı kanaatine varılmıştır.” (T24)Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design