Anasayfa / Güncel / Şahin Alpay’ın durumu hakkında bilgi alınamıyor

29 Temmuz

Şahin Alpay’ın durumu hakkında bilgi alınamıyor

Yetkililer, sağlık sorunları olan 72 yaşındaki gazetecinin durumu hakkında avukatına ve ailesine bilgi vermedi


15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi ertesinde başlatılan soruşturma kapsamında 27 Temmuz’da gözaltına alınan ve sağlık sorunları olan gazeteci-yazar Şahin Alpay’ın durumu ile ilgili bilgi alınamıyor.
 
72 yaşındaki Alpay’a avukatlık desteği veren Punto24 Hukuk Birimi ve gazetecinin ailesi, Cuma günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Alpay’ın doktor raporlarını sunarak, gazetecinin mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ifade verebilmesinin sağlanması için başvuru yaptı. Ancak başvuru savcılık tarafından kabul edilmedi.
 
Bunun üzerine, üç gündür gözaltında tutulan Alpay’ın sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyen ailesi ve Punto24 Hukuk Birimi üyeleri, tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, yetkililerden yazarın sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi almak istedi. Emniyet yetkilileri, Alpay’ın sağlık durumu hakkında bilgi vermeyi reddederken, hiçbir şekilde kendisiyle görüştürülmeyeceklerini bildirerek Alpay’ın avukatı ve yakınlarını Emniyet Müdürlüğü’nden çıkardı.
 
Hilmi Yavuz’a da ilaçları verilmedi
 
Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan şair ve akademisyen Hilmi Yavuz’un ailesi de, 80 yaşındaki şaire ilaçlarını ulaştıramadıklarını söyledi.
Ancak Hilmi Yavuz'un editörü tarafından yönetilen Twitter hesabından daha sonra şu iki mesaj paylaşıldı:
 
Gözaltındaki 42 gazeteci arasında sağlık sorunları yaşayan diğer kişilerin olup olmadığı ve yetkililerin bu konuda ne yaptığı bilinmiyor. 27 Temmuz’da eski Zaman Gazetesi yazarlarına karşı yapılan operasyonda, adı gözaltına alınacaklar listesinde olan Zeki Önal’ın yaş ve hastalığı göz önünde bulundurularak gözaltına alınmadığı, yalnızca evinde arama yapıldığı belirtilmişti.
 
Gözaltına alınacak 89 gazeteci ve yazarın isimleri, 26 - 27 Temmuz tarihlerinde resmî makamlarca iki ayrı liste halinde duyurulmuştu.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design