Anasayfa / Güncel / “AYM'den haber bekliyoruz”

10 Nisan

“AYM'den haber bekliyoruz”

Mehmet Altan’ın avukatı Çalıkuşu: “11 Ocak tarihli ihlal kararı uygulanarak müvekkilimizin serbest bırakılmasını bekliyoruz”

22 Eylül 2016’dan beri Silivri Cezaevi’nde tutulan Mehmet Altan’ın avukatı Figen Albuka Çalıkuşu, müvekkili hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu'nun 11 Ocak 2018'de verdiği ihlal kararının uygulanmamsına ilişkin bir açıklama yaptı.
 
Anayasa'nın AYM kararlarının uygulanmasına ilişkin emredici 153. Maddesini hatırlatan Çalıkuşu, “Bu hukukun üstünlüğü kavramının ve hukuk hiyerarşisinin ölümü anlamına geliyor. İlk derece mahkemesinin iki üyesinin en yüksek mahkeme kararını anayasal mecburiyete rağmen uygulanmaması ilk kez oluyor” dedi.
 
Çalıkuşu, “Mehmet Altan hakkında yaptığımız başvurularımızın bir an evvel incelemeye alınmasını, müvekkilimizin serbest bırakılmasının ve AYM'nin etkili telafi yolu olduğu yolunda 11 Ocak 2018 tarihli ihlal kararının uygulanmasının önünün açılmasını bekliyoruz” diyerek Mehmet Altan’ın serbest bırakılmasını istedi.
 
Avukat Çalıkuşu’nun açıklaması şöyle:
 
Anayasa Mahkemesi 15 Mart 2018 tarihli Şahin Alpay kararında Anayasa Mahkemesi kararını yok sayan ilk derece mahkemeleri için "Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru yoluyla bir temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğine karar verdiğinde herhangi bir mercinin bu kararın Anayasa'ya uygun olup olmadığını inceleme ve denetleme yetkisi bulunmamaktadır. Aksinin kabulü, Anayasa'nın 6. maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan ‘Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz’ hükmü ile bağdaşmaz" görüşünü bildirmektedir.
 
İlk derece mahkemesi Mehmet Altan hakkındaki hak ihlali kararını yok saydı ve sürdürülen tutuk hâline göre de AYM Genel Kurulu'nun kararı yok sayılmaya devam ediliyor üstelik  kaynağında Anayasa'dan alınan Devlet yetkisi de olmadan. 
 
Hukuk devletine yapılan bu ağır saldırıyı yasal düzen ve kurumları daha fazla izlememelidir.
 
Üstelik AYM Genel Kurulu'nun verdiği ihlal kararı ve uygulanmamasının hak ihlali olduğu  20 Mart 2018 tarihli AİHM Kararı ile onandı. AİHM Mehmet Altan hakkında verdiği kararında AYM'nin etkili bir telafi yolu olduğu konusunda şüpheleri olduğunu bildirirken bu yönde içtihat oluşturma hakkını saklı tuttu ve izlemeye aldı. 
 
Türkiye AYM kararını uygulamadığı için Avrupa Konseyi tarafından gözetim altına alındı. 
 
CMK 2.b maddesi gereği hüküm kesinleşmedikçe suç şüphesi altında sayılan Mehmet Altan hakkında Anayasa Mahkemesine yapılan başvurularda bir gelişme olmamıştır.  Tıpkı Anayasa Mahkemesi'nin Mehmet İlker Başbuğ kararında olduğu gibi "hukukun öngördüğü usule uygun olmadan" tutuklu bulunduğu saptanan ve devlet yetkisini kullanmayan ilk derece mahkemesi tarafından tutukluluğu sürdürülen Mehmet Altan hakkında yaptığımız başvurularımızın bir an evvel incelemeye alınmasını, müvekkilimizin serbest bırakılmasının ve AYM'nin etkili telafi yolu olduğu yolunda 11 Ocak 2018 tarihli ihlal kararının uygulanmasının önünün açılmasını bekliyoruz.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design