Anasayfa / Güncel / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 151

10 Nisan

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 151

Nazlı Ilıcak’ın “Tahşiyeciler” yazısı için “casusluk” iddiasıyla yargılandığı dava başladı; Özgürlükçü Demokrasi’nin 4 çalışanı tutuklandı

 
Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın, hakkında Ocak ayında hazırlanan bir iddianameyle açılan ve "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 9 Nisan 2018 günü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ilıcak, 16 Şubat 2018’de aralarında Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlerin de bulunduğu diğer beş kişiyle beraber, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve girişime zemin hazırlayan söylemlerde bulundukları gerekçesiyle “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Ilıcak “casusluk” ile suçlandığı davada, Genelkurmay Başkanlığı’nca imha edilerek kayıtlardan çıkarılmış olan “Tahşiyeciler grubuna” ilişkin belgenin kendisinde bulunması ve bu konu hakkında kapatılan Bugün gazetesinde 2 Ocak 2015 tarihinde yazdığı bir yazı nedeniyle yargılanıyor. Ilıcak’a, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” suçlaması yöneltiliyor. Bu suçun cezası ise müebbet hapis.
 
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Ilıcak tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi’nden SEGBİS sistemi üzerinden bağlandı. Duruşmada savunmasını yapan Ilıcak, yazısında Tahşiyeciler ile ilgili bilgilere yer verdiğini hatırlatarak, bu bilgilerin yazısından daha önce sosyal medyada bulunduğunu belirtti. Sosyal medyada bulunan bilgi ve belgelerin kendi yazısından önce paylaşıldığı için dava konusu bilginin artık gizli bilgi olmadığını belirten Ilıcak, söz konusu bilginin devletin güvenliğini ilgilendirmeyen bir konu olduğunu savundu.
 
Konuyla ilgili askerî savcılığın kendisine sorular sorduğunu, kendisinin de bu soruları cevapladığını hatırlatan Ilıcak, savunmasını şöyle sürdürdü: “Ben bu bilgileri askerî savcılığa verdim. Ben askerî savcılığa iki defa gazete köşemde yazmış olduğum bilgileri bu Twitter adresinden edindiğimi, ancak bu Twitter hesabının kime ait olduğunu ya da bana ne amaçla göndermiş olduğuna ilişkin bilgim olmadığını söyledim. Bana gönderilen belgede Tahşiyecilerin, El Kaide ile bağlantısı olduğu yazılıydı. El Kaide örgütünün ülke güvenliği için tehlikeli bir örgüt olması sebebiyle Tahşiyeciler ile ilgili bilgiyi köşemde yazdım. Bana gönderilen belgede bir kamu yararı olduğunu düşündüm. Yazmış olduğum yazıda bu kişilerin tehlikeli olduğunu ve aynı zamanda sadece FETÖ kumpasına uğramaları sebebiyle serbest bırakılmalarının yanlış olduğunu belirtmek istedim. Gazeteci olduğum için bu tür belgeler geliyordu. Bu belgeyi gönderen kişinin hangi amaçla gönderdiğini bilmiyorum.”
 
Ilıcak ayrıca Basın Kanunu’nda öngörülen zaman aşımı süresi nedeniyle davanın düşürülmesini talep etti.
 
Duruşmada söz alan Ilıcak’ın avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek davanın düşürülmesini istedi.
 
Mahkeme heyeti, savcının esas hakkındaki mütalaasını sunması için dava dosyasının savcılığa gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 23 Mayıs tarihine erteledi.
 
Özgürlükçü Demokrasi editörleri tutuklandı
 
Kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 4 Nisan’dan beri gözaltında bulunan editörleri Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün ile gazete çalışanı Pınar Tarlak, 10 Nisan günü sevk edildikleri mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.
 
Aynı tarihte gözaltına alınmış olan gazete çalışanlarından Ramazan Sola adlî kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Nedim Demirkıran ve Mehmet Beyazit’ın ise savcılık ifadeleri alınmadan serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
Welat gazetesinin üç sayısına toplatma kararı
 
Kürtçe yayınlanan Welat gazetesinin basımını yapan Gün Matbaa’ya 28 Mart’ta kayyum atanması ve diğer matbaaların da gazeteyi basmayı reddetmeleri üzerine 30 Mart’tan itibaren yayınını internetten sürdürmekte olan Welat gazetesinin önceki üç sayısı hakkında toplatma kararı çıkarıldı.
 
Gazetenin 17 Mart, 19 Mart ve 29 Mart tarihli sayıları hakkında toplatma kararı çıkarıldığı ortaya çıktı. İlk kararın Mersin 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nce alındığı, ardından Van 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından da gazetenin son basılan üç sayısı hakkında toplatma kararı alındığı öğrenildi.
 
 
20 eski TRT çalışanı hakkında “FETÖ” nedeniyle gözaltı kararı
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “Fethullahçı Terör Örgütü” soruşturmaları kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 20 eski TRT çalışanı 5 ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan TRT çalışanlarının isimlerine veya kurumdaki görevlerine dair bilgiye ulaşılamazken, gözaltıların Nisan ayının ilk haftasında Türkiye genelinde 33 ilde düzenlenen 52 ayrı “FETÖ” operasyonu kapsamında olduğu öğrenildi.
 
Gazeteci Filiz Zeyrek 10 gündür gözaltında, suçlama belirsiz
 
Adana’da 30 Mart günü yapılan operasyonda gözaltına alınan 30 kişiden biri olan ve o tarihten beri gözaltında bulunan Jin News’in Çukurova muhabiri Filiz Zeyrek hakkındaki suçlama, 10 Nisan itibariyle hâlâ bilinmiyor.
 
Aynı anda çok sayıda eve baskın düzenlenen operasyonun hangi gerekçeyle yapıldığı bilinmezken, Zeyrek’in avukatı Beyhan Günyeli de dosyada kısıtlama kararı olduğunu belirtti. Günyeli, “Kısıtlama nedeniyle avukatı olarak dosya içeriğini göremiyoruz. Ne için tutulduğu konusunda bizim de bilgimiz yok, kendisi de ne ile suçlandığını bilmiyor. Önümüzdeki günlerde ifadesinin alınmasını bekliyoruz” dedi.
 
Üç Barış Akademisyenine daha hapis cezası verildi
 
Barış için Akademisyenler bildirisine imza attıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerden üçü daha hapis cezasına çarptırıldı.
 
Çağlayan’daki İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’inde 9 Nisan günü görülen karar duruşmalarında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ihraç edilen Araştırma Görevlisi İrfan Emre Kovankaya, İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. E.K. ve yurt dışında olduğu için duruşmaya katılamayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sharo İbrahim Garip’e ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.
 
Güneydoğu’da 2015 yılındaki sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan hak ihlâlleri ve çatışmalı sürecin sona ermesi için 1123 akademisyen “Bu suça ortak olmayacağız” adlı bir barış bildirisi yayımlamıştı. Bu akademisyenler arasında bulunan 150’yi aşkın imzacı hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ayrı ayrı davalar açıldı.
 
Cezaevindeki gazeteciler listesi güncellendi
 
Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin dört çalışanının daha 10 Nisan günü tutuklanmalarının ardından Türkiye’de tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunan gazeteci sayısı en az 161 oldu. Ayrıntılı listeye buradan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Ahmet Altan
7                Ahmet Feyzullah Özyurt
8                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
9                Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
10              Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Akın Atalay, Cumhuriyet
13              Alaattin Güner, Cihan medya direktörü
14              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
15              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
16              Ali Aşikar, Azadiya Welat
17              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
18              Ali Bulaç, Eski Zaman gazetesi yazarı
19              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
20              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
21              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
22              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
23              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
24              Ayşe Nazlı Ilıcak
25              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
26              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
27              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
28              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
29              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
30              Behram Kılıç
31              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
32              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
33              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
34              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
35              Cuma Kaya, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
36              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
37              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
39              Emin Demir, serbest gazeteci
40              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44              Erdoğan Alayumat, Dihaber
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Fevzi Yazıcı
51              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
52              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
53              Gültekin Avcı
54              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
55              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
56              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
57              Hakan Taşdelen
58              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
59              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
60              Hamza Günerigök, TRT spikeri
61              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
62              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
63              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
64              Havva Cuştan, ETHA muhabiri
65              Hayati Yıldız, Azadiya Welat
66              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
67              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
68              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
69              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
70              Hüseyin Turan, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
71              İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
72              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
73              İdris Sayılgan, DİHA
74              İdris Yılmaz
75              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
76              İshak Karakaş, Halkın Nabzı genel yayın yönetmeni
77              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
78              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
79              İsminaz Temel, ETHA editörü
80              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
81              Kemal Demir, TV10 kameramanı
82              Kemal Özer, Evrensel
83              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
84              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
85              Mehmet Ali Ay
86              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
87              Mehmet Altan
88              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
89              Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
90              Mehmet Dursun
91              Mehmet Güleş, DİHA
92              Mehmet Gündem
93              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
94              Mehmet Özdemir, Zaman gazetesi, gazeteci-yazar
95              Meltem Oktay, DİHA
96              Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
97              Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
98              Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
99              Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
100            Muhammet Taşçılar, Şanlıurfa.com yayın yönetmeni
101            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
102            Murat Avcıoğlu, Zaman
103            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
104            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
105            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
106            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
107            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
108            Mustafa Ünal, gazeteci (Zaman)
109            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
110            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
111            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
112            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
113            Nedim Türfent, DİHA
114            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
115            Nuh Gönültaş
116            Nuri Durna, TRT
117            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
118            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
119            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
120            Osman Yakut, Zaman Antalya
121            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
122            Özcan Keser, TRT muhabiri
123            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
124            Rabia Özkaya, Özgür Halk
125            Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
126            Resul Cengiz, eski Zaman Denizli muhabiri
127            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
128            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
129            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
130            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
131            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
132            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
133            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
134            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
135            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
136            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
137            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
138            Seyid Kılıç, TRT Haber
139            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
140            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
141            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
142            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
143            Şeref Yılmaz, Irmak TV
144            Şerife Oruç, DİHA muhabiri
145            Togay Okay, Özgür Gelecek
146            Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya
147            Turgut Usul, TRT muhabiri
148            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
149            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
150            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
151            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
152            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
153            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
154            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
155            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
156            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
157            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
158            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
159            Zafer Özsoy
160            Zehra Doğan, Jinha
161            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design