Anasayfa / Güncel / Özgür Gündem’e destek veren gazetecilere hapis cezası talebi

07 Mayıs

Özgür Gündem’e destek veren gazetecilere hapis cezası talebi

Ertuğrul Mavioğlu ve Celal Başlangıç’ın da yargılandığı Özgür Gündem nöbetçi GYY davasında 11 kişinin cezalandırılması istendi

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi eş Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Öncü Akgül, Özgür Gündem’den Hüseyin Aykol, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve 78’liler Girişimi Celalettin Can’ın yargılandığı dava 7 Mayıs’ta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24’ün salondan izlediği duruşmada Mavioğlu, Eren ve sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmada mütalaasını veren savcı, 2016’da 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılmalarından dolayı yargılanan gazetecilerin cezalandırılmasını istedi.
 
Savcı mütalaasında Mavioğlu, Başlangıç, Akgül, Eren, Çaralan, Işık ve Can hakkında bir günlük nöbetçi eş Genel Yayın Yönetmenliği süresince yayımlanan haberler nedeniyle “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi gereğince 7.5 yıla kadar hapis cezası talep etti.
 
Savcı, Özgür Gündem’in eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol hakkında ise “zincirleme biçimde silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 13 yıla kadar ceza istedi.
 
Savcı mütalaasında ayrıca, “suça konu yazı içeriklerini yazdıkları” gerekçesiyle Ömer Ağın, Veysel Kemer, Dilşah Karakaya, Yüksel Oğuz’un da ayrı ayrı “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı, diğer bir sanık Mehmet Şirin Taşdemir hakkında ise verilmiş kesin hükümlü ceza bulunduğundan ayrıca ceza verilmesine yer olmadığını belirtti.
 
Mütalaanın ardından sanık avukatlarının esas hakkında savunma için süre talep etmeleri üzerine mahkeme davayı 16 Temmuz 2018’e erteledi.   
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design