Anasayfa / Güncel / Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de 

20 Temmuz

Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve üç diğer sanığın tutukluluklarının devamına hükmetti

Yargıtay’ın Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu altı sanık hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozma kararının ardından dosyayı yeniden görecek olan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama için 8 Ekim 2019 tarihine gün verdi. 

Mahkeme, dosya üzerinde yaptığı incelemede Altan ve Ilıcak’ın ile dava kapsamında halen tutuklu bulunan üç diğer sanığın tutukluluk hâllerinin devamına karar verdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 5 Temmuz 2019 tarihinde Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın aralarında bulunduğu altı sanık hakkında “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozmuştu. Yargıtay, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından Mehmet Altan'ın beraatine karar verilmesi gerektiğine hükmetmişti. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın ise “Anayasayı ihlâl” yerine “terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan yargılanmaları gerektiği değerlendirmesini yapan Yargıtay, yeniden yargılama için dosyayı İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. 

Yargıtay’ın bozma ilamının ardından dosyayı yeniden esasa alan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Temmuz günü düzenlediği tensip zaptıyla Altan ve Ilıcak’ın aralarında bulunduğu beş kişinin tutukluluk hâllerinin devamına hükmetti. Mahkeme tutukluluğa devam kararını, “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması” ve “isnat edilen suçun kanunda öngörülen cezaların alt ve üst sınırlarının kaçma şüphesi doğurması” ile gerekçelendirdi.

Yeniden yargılamanın ilk duruşması 8 Ekim 2019 tarihinde görülecek.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design