Anasayfa / Medya izleme / “Ölüye bile saygı yok”

14 Eylül

“Ölüye bile saygı yok”

Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırı iki gazetede yer bulabildi. Hürriyet, haberin başlığında “gerginlik” kelimesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırı düzenlendi.
Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Ölüye bile saygı yok” başlığıyla yer verdi ve “HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırı düzenlendi. Tutuklu Tuğluk’un özel izinle katıldığı cenaze töreninde 50 kişilik grup ‘Burada şehit cenazesi var, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz’ diyerek müdahalede bulundu. Ailenin kararıyla cenaze mezardan çıkarıldı” ifadelerini kullandı.
Hürriyet birinci sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Tuğluk’un annesinin cenazesinde gerginlik” başlığını attı ve “Tutuklu HDP’li Tuğluk’un annesi, Ankara’da defnedilirken olaylar çıktı. Cenaze mezardan çıkarıldı. Bakan Soylu müdahale etti ve defin güvencesi verdi. Aile Tunceli’ye gitme kararı aldı. Valilik soruşturma başlattı” dedi.
“Tek seçenek İHL”
Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Tek seçenek İHL” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi raporuna göre Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’deki 191 ilçede imam hatipleri tek seçenek haline getirdi. MEB’in imam hatip okullarının açılması için nüfus şartını değiştirmesinin ardından Türkiye’nin 5’te birinde sadece imam hatip açılabilecek. Eğitim İş Sendikası da MEB’in imam hatiplere özel statü tanıyarak başarılı öğrencileri çekme projesi olarak görülen ‘çok amaçlı imam hatip’ uygulamasının iptali için Danıştay’a başvurdu. Eğitim İş, yapılanın ‘imkan ve fırsat eşitliğine aykırılık’ olduğunu belirtti” ifadelerine yer verildi.
“Ne iş var, ne de nitelik!”
Evrensel gazetesinin manşetinde, “Ne iş var, ne de nitelik!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “OECD’nin 2017 ‘Eğitime Bakış’ raporuna göre, Türkiye’de yüksek eğitim almış her dört kişiden biri iş bulamıyor. Raporda Türkiye’de yüzde 25 civarındaki işsiz üniversite mezununa ek olarak, lise mezunları arasında işsizlik oranı yüzde 38 ve lise diploması olmayanlarda ise yüzde 49 olarak kaydedildi. Bu oran OECD ülkelerinin ortalamalarına göre oldukça yüksek. Eğitimdeki tek sorun ‘diplomalı işsizlik’ değil. OECD ülkeleri arasında Türkiye devlet okullarında sınıf mevcudiyetleri en yüksekler arasında yer alıyor. Türkiye’de devlet ve özel okullar arasında eğitim kalitesi ve öğrenci başına düşen eğitmen sayısı bakımından uçurum var. Okul öncesi eğitim açısından da Türkiye OECD ortalamasının çok gerisinde” ifadeleri kullanıldı.   
“Darbeye direndik ama gelip evimizi yıkıyorlar”
Birgün gazetesi manşetinde, “Darbeye direndik ama gelip evimizi yıkıyorlar” başlıklı habere yer verdi: “Darbe girişiminin yaşandığı gece darbecilere karşı Boğaz Köprüsü’ne çıkan Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi, kentsel dönüşüm adı altında yapılmak istenen yıkıma karşı tepkili. 15 Temmuz’da 1 kişinin yaşamını yitirdiği onlarca kişinin yaralandığı mahallede bu yaşananlar adeta unutuldu. Mahallede, halk kendi emeğiyle inşa ettiği evlerini peşkeş çektirmemeye kararlı. Birgün’e konuşan mahalleliler hükümete tepkilerini dile getirdi. Mahalleliler, Üsküdar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesini kabul etmeyeceklerini vurguladı. 38 yaşındaki Selahattin İltem, ‘Belediye Başkanı Hilmi Türkmen seçim zamanlarında yanımıza gelip, evlerimizin yıkılmayacağını, kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi. Ancak şimdi verdiği sözü tutmadı. Şu an hiç kimse evlerinin karşılığını alamıyor’ dedi.”    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design