Anasayfa / Medya izleme / “Lirada ürküten erime”

11 Nisan

“Lirada ürküten erime”

Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri Türk lirasındaki değer kaybını manşete taşıdı.Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Lirada ürküten erime” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hükümetin açıkladığı 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’a göre kur tahmini büyük oranda saptı. OVP'de dolar kuru 2018'de 3.73, 2019'da 3.92, 2020 için 4.02 öngörülmüştü. Ancak dolar kuru bugün bugün itibariyle 2020 hedeflerini de aşarak 4.13'ü gördü. 2018'in ilk çeyreği ekonomide bozulmanın arttığı bir yıl oldu. Hükümetin 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program’da (OVP) açıkladığı ekonomik hedefler saptı. Yüksek borç ve dış kaynağa bağımlılılığın her yıl arttığı Türkiye ekonomisinde döviz kurlarında 2020 hedeflerini bile aştık. Hükümet, 2020 için GSYH hedefi 1 trilyon 74.4 milyon dolar, kişi başına milli geliri ise 13.024 dolar olarak öngörmüştü. OVP hedeflerinde ortalama dolar kuru 2018'de 3.73, 2019'da 3.92, 2020 için 4.02 belirtilmişti. Ancak bugün dolar kuru bugün itibariyle 4.13 liradan işlem görüyor. Çift haneli enflasyon, işsizlik, faiz, dış icaret açığı, cari açık ve bütçe açığında da hedefler tutmadı. İşsizlik çift hanede kaldı, enflasyon artışı hızlandı. 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin açıklandığı 2011 yılında yıl sonu ihracat rakamı 134.907 milyar dolarken, 2017 Kasım ayı sonu itibariyle 142 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2011'de çıklanan 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleşmesi için, 12 yılın sonunda ihracat oranının yaklaşık yüzde 400 artması gerekirken, 6 yılın sonunda bu artış yüzde 10'un altında kaldı. AKP'nin 2011 yılında açıkladığı 2023 hedefleri arasında yer alan kişi başına milli gelirin  25 bin dolara, ihracetın ise 500 milyar dolara çıkarılması hedefleniyordu” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi ise manşetindeki, “Halk geçim derdinde, bunlar savaş peşinde” başlıklı haberinde, “ABD yanına Fransa ve İngiltere’yi alarak Suriye’ye saldırıya hazırlanıyor. Türkiye’yi yönetenler de Amerikancı bir müdahaleye çağrı yapıyor. Bu toz duman arasında Türk Lirası eridi, dolar 4,13 TL oldu. Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde Suriye ordusunun kimyasal saldırı gerçekleştirdiği iddialarının ardından ABD Suriye'ye müdahaleye hazırlanıyor. Kabinesi ve ulusal güvenlik danışmanlarıyla önceki gün toplanan ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada "Askeri olarak pek çok seçeneğimiz var" dedi. Nasıl yanıt verileceği kararının “kısa bir sürede” alınacağını kaydetti. Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarından sonra askeri operasyon sinyali verilmesine, Rusya tepki gösterdi. Rusya’nın BM Temsilcisi Nebenzia muhtemel bir saldırının çok ağır sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu. Öte yandan Şam’ı ziyaret eden İranlı üst düzey yetkili, İsrail’in Suriye’deki hava üssünü vurmasının cevapsız kalmayacağını söyledi. Hava üssüne saldırıda 7 İranlının öldüğü açıklanmıştı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ABD ve diğer batılı ülkelerin mevcut pozisyonlarının yapıcı olmadığını söyledi. Peskov, "ABD gerçeklerle yüzleşmeyi reddediyor ve kimyasal madde kullanıldığına dair suçlamalarda bulunuyorlar" dedi. Moskova yönetiminin diplomatik çabalardan vazgeçmediğinin altını çizen Kremlin sözcüsü, Batılı ülkeleri tarafsız soruşturma istememekle suçladı” ifadelerine yer verildi.

“Sınavda kayyım kriteri”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Sınavda kayyım kriteri” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Kayyım tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesinde taşeron işçilerin belediye şirketine geçiş sınavında bir dizi skandal yaşandı. Kayyım, taşeron işçiler için sınavı zamanında yapmadı, sınav sonuçlarını zamanında duyurmadı. Sınavda işçilere mevzuata aykırı biçimde işle hiçbir ilgisi olmayan sorular yöneltildi. İşçilere “Dünyanın en büyük adası nedir”, “Matbaayı getiren ilk Türk kimdir”, “Hazreti Muhammet’in ilk eşinin adı nedir” gibi sorular soruldu. Sınava katılan her 5 işçiden biri başarısız sayıldı. İtirazların Valiliğe yapılması gerekirken, Belediye itirazların kendisine yapılmasını istedi. Sınavla ilgili tüm yasal kuralları çiğneyen ve kendi kriterlerini uygulayan Belediye, sınav sonuçlarını 9 Nisan’da internet sitesinden duyurdu. Sonuçlara göre sınava katılan 1700 işçiden 1334 işçi başarılı, 366 işçi başarısız sayıldı. Böylece yasal kurallara aykırı yapılan sınav neticesinde her 5 işçiden 1’i başarısız sayılmış oldu” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design