Anasayfa / Medya izleme / “Okullarda zil acı acı çalıyor”

12 Eylül

“Okullarda zil acı acı çalıyor”

​Cumhuriyet ve Evrensel, bugün başlayan eğitim öğretim yılıyla ilgili sorunları manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Okullarda zil acı acı çalıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen 2022-2023 eğitim öğretim yılına bugün başlayacak. Öğrenci, veli ve öğretmenleri, tartışmalı müfredat, zorunlu ‘seçmeli’ din dersleri, tarikatçılarla yapılan işbirlikleri, şaibeli sınavlar, beslenme ve ulaşım sorunları bekliyor.

2022-2023 öğretim yılı bugün başlıyor. Kimi okullarda yeni derslik yapılmadığı için sınıflar çok kalabalık olacak. İkili eğitim uygulaması nedeniyle öğrencilerin bir bölümü sabah gün doğmadan okul yoluna düşecek, karanlıkta dönecek. Okulların ihtiyaçları gene velilerin desteğiyle karşılanacak. Öğrenci, veli ve öğretmenleri, tartışmalı müfredat, zorunlu ‘seçmeli’ din dersleri, şaibeli dernek ve vakıflarla yapılan işbirlikleri, beslenme ve ulaşım sorunları bekliyor. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, ‘Eğitimde AKP’nin yarattığı ve çözülmediği için kronikleşen sorunlara bu sene yenileri eklenmiştir.  Bakan’ın ‘Her şeyiyle hazırlar’ dediği okullar tel tel dökülmekte ve bu yeni dönemde eğitimin tüm paydaşlarını, öğrenciyi, eğitim emekçisini ve velileri zor günler beklemektedir’ dedi.”

“Eğitim yılı dertli açıldı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Eğitim yılı dertli açıldı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“19 milyon öğrenci bugün çalan ders zili ile yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Kırtasiye ve okul kıyafetine gelen fahiş zamlardan veliler alışveriş listelerini tamamlayamadı. Veliler, okul alışverişi için mutfaktan kısmak zorunda kaldıklarını söylüyor: ‘Kızım ‘Anne, almayacak mıyız’ dedi. Çok üzüldüm ama çaresiz eli boş çıktık.’

Hemen her veli, ‘Beslenme çantasını neyle dolduracağız’ sorusuna yanıt arıyor. Geçen yıl verilen beslenme listesinden örnek veren Nurgül, ‘Köfte yazmışlar, kıyma alamıyoruz ki. Ekonomik olarak gücüm yetmez’ diyor. Velilerin ortak talebi okullarda bir öğün sağlıklı, ücretsiz yemeğin devlet tarafından karşılanması.”

“Kırmızı pazartesi”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kırmızı pazartesi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İnsan Hakları Derneği (İHD), hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 546 haftadır F Oturumu düzenliyor. F Oturumu’nda hasta tutukluların fotoğrafları taşınır, her hafta bir hasta tutuklunun hikayesi okunur, serbest bırakılması istenir. Nerdeyse rutin hale gelen cezaevlerinde hasta tutukluların cenazelerinin çıkmasıyla bu fotoğraflar da bir bir eksilir. Yerini başka bir hasta tutuklunun fotoğrafı alır. Geçmiş F Oturumu eylemlerinin fotoğraflarına bakarsanız, artık aramızda olmayan onlarca hasta tutuklunun fotoğraflarını görürsünüz.

Örneğin Halil Güneş’in fotoğrafları bu eylemlerde taşındı, bırakılması istendi, ancak sonu cinayet oldu. Sabri Kaya, Takiyettin Özkahraman, Mehmet Ali Çelebi ve daha onlarca isim. Verilere göre 651’i ağır, 1517 hasta mahpus bulunuyor. Sadece bu yılın ilk sekiz ayında en az 50 tutuklu göz göre göre ölüme sürüklendi.” 

“Endekslerin son satırı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Endekslerin son satırı” başlıklı haberinde, “Tehlike çanlarını çaldıran vahim tablo... Son birkaç yıl içinde insan haklarından eğitimin kalitesine kadar pek çok alanda küresel sıralamalarda dibe vurduk. Demokrasi endeksinde Ruanda’nın, çalışma haklarında Kolombiya’nın gerisine düştük. Üniversiteler sıralamasında ilk 400’e Türkiye’den tek bir okul bile giremedi. Her alanda hızlanarak devam eden ‘baş aşağı gidiş’in nasıl durdurulacağını konuşma zamanı...

Yönetimde ortaya konulan tartışmalı uygulamalar Türkiye’yi her alanda geriye götürüyor. Son yıllarda hızlanan düşüşün demokrasiden, eğitime kadar birçok alanda yaşanması dikkat çekiyor. Göteborg Üniversitesi’nin 2022 demokrasi raporuna göre Türkiye, 179 ülke arasında Ruanda ve Bangladeş’in gerisine düşerek 147’nci oldu. Dünyadaki akademik başarıyı gösteren Şangay Klasmanı’nda ilk 500’e bir üniversite girebildi.

Eğitim kalitesini ölçen PISA sonuçlarında da ‘okuduğunu anlama’ ve ‘matematik’ gibi alanlarda sıralama, OECD eşiğinin altı oldu. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun ‘Küresel Haklar Endeksi’nde en kötü 10 ülkeden biri olan Türkiye’nin uluslararası kredi notu ise B2’ye gerileyerek Kenya’nın altına indi. Vizede Afrika ligine düşen Türkiye, ‘dünyanın en güçlü pasaportları’ listesinde 2021’de 50’nciyken bu yıl dört sıra geriledi” ifadelerine yer verdi.

“Ceplerine dönüşüm”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Ceplerine dönüşüm” başlıklı haber yer aldı:

“Ankara Mamak Mutlu Mahallesi’nde devam eden kentsel dönüşüm projesinin altından rant çıktı. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse tarafından projenin başına getirilen Emlak ve İstimlak Müdür Yardımcısı Berivan Genç’in akrabalarının, kentsel dönüşüm bölgesinden gecekondu satın aldığı belirlendi. BirGün’e konuşan Mamak Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ferat Tokmak, ‘Yoksula konut diye yola çıkanlar kendi ceplerini dolduruyor. Başkan Köse’nin bu skandaldan haber var mı?’ diye sordu.

AKP’li Köse idaresindeki Mamak Belediyesi, ilçede gecekonduların yoğunlaştığı bölge olan Mutlu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi başlattı. Mamak Mutlu Kentsel Dönüşüm isimli projenin başındaki ismin akrabalarının, yıkımdan önce bölgeden gecekondu satın aldığı öğrenildi.

AKP’li belediye, kentsel dönüşüm projesi kapsamında gecekonduların yıkımından kalan enkazdan elde edilen geliri peşinat olarak kullanarak gecekonduda oturan yurttaşların da projeden ev alabileceğini belirtti. Projenin Mamak Belediyesi Belediye Meclisi’nden geçmesinin ardından ise çalışmalar başladı. Projenin başına, Mamak Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdür Yardımcısı Berivan Genç getirildi. Genç’in, kentsel dönüşüm bölgesine giderek konut sahiplerini ikna etmeye çalıştığı bildirildi. Genç’in öte yandan, bölgedeki gecekondu sahiplerini, ‘Buradaki evler 2,5 milyon TL değerinde olacak. Peşinatı devlet karşılasa dahi ev almanız zor. Enkazınızı satarsanız para kazanırsınız’ dediği iddia edildi.

CHP’li Ferat Tokmak, ‘AKP bizi daha ne kadar şaşırtabilir diye kendimize sordukça çıtayı daha da yükseğe koyuyorlar. Yoksullar ev sahibi olsun diye yola çıkılan projede görüyoruz ki kendi adamları ev sahibi olacak’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design