Anasayfa / Medya izleme / “Hastalık hakkı üçle sınırlandı”

13 Eylül

“Hastalık hakkı üçle sınırlandı”

​Gündemin öne çıkan haberleri Birgün, Karar ve Evrensel gazetelerinin manşetindeydi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hastalık hakkı üçle sınırlandı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Sağlık tel tel dökülüyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı’nın muayene randevularına aylık kota getirdiği ortaya çıktı. Kamu hastanelerinden randevu bulamayan veya çok ileri tarihlere alabilen yurttaş, bu kez de kota sınırlamasına takılacak. Doktorlar Ergün Demir ile Güray Kılıç, bakanlık yetkilileri tarafından Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerinin bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına bilgi verildiği iletti. Doktorlar, yurttaşlara ‘30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz’ mesajları gönderilmeye başladığını aktararak, ‘Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken hastalar, engelli ve kanser hastaları bu durumda ne yapacaklar?’ diye sordu.

Muayene randevularına kota getirilmesine tepki gösteren Dr. Demir ve Dr. Kılıç, hastalara da mesaj iletildiğini kaydederek, şöyle dedi: ‘Kamu üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında muayene ve ameliyat randevusu alamayan veya çok ileri tarihlere alabilen vatandaşlara, Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota uygulaması getirdi. Randevu için müracaat eden vatandaşlara ‘30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz’ mesajları göndermeye başladı.’

‘Hani sağlıkta çağ atlamıştık, devrim yapmıştık?’ sorusunu yönelten hekimler, iktidarın ‘Sağlıkta Dönüşüm Politikası’nı hatırlattı. Hastanelerin yoğunluğun giderek arttığına vurgu yapan Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, kota uygulamasının bunu önlemeye yönelik olduğunun altını çizdi.

Doktorlar Demir ve Kılıç, şöyle devam etti: ‘Nereden nereye; sağlık hizmetlerinde ‘çağ atladık, devrim yaptık’ iddialarıyla yıllardır pembe tablo çizen AKP iktidarının yaldızları döküldü, artık gerçekler gizlenemiyor. Aylardır muayene ve ameliyat randevularına çözüm üretemeyen iktidar çareyi randevular için kota uygulamasında buldu. Bu durum sağlıkta dönüşüm programına bağlı olarak sağlık hizmetinin tüketim nesnesine dönüşmesi ve kışkırtılarak artmış olan sağlık hizmeti talebinin sonucudur.’”

“Brüksel niye seyrediyor”

Karar gazetesi manşetinde, “Brüksel niye seyrediyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya kuzeydeki savaşı izlerken Yunanistan Türk jetlerine S-300 kilidi atarak kriz başlığı açtı. Siyasi kazanım hesaplarıyla yapılan tehlikeli kışkırtmaya Ankara ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ yanıtını verdi. İki NATO ülkesi arasındaki gerilimde Brüksel’in sessizliği ise dikkat çekti. Atina’nın ‘Rus füzesi’ provokasyonuna karşı müttefik ülkelerin tansiyonu düşürecek adımları atması gerektiği belirtiliyor.

Batılı başkentler dünyayı tehlikeye atan Rus işgaline karşı çözüm arayışını sürdürürken Atina’dan, Ege’de suları ısıtacak adımlar geldi. Türk savaş uçaklarına tacizle başlayan provokasyon ‘aktif değil’ denilen S-300’lerden radar kilidi atılmasıyla en ileri seviyeye çıktı. Ardı ardına hamleler için ‘Miçotakis seçmenini konsolide etmek için gerilimi kullanıyor’ değerlendirmeleri yapıldı. Ankara’dan ise sert yanıt geldi.

BM’ye, NATO’ya mektup yazıp Türkiye aleyhine ithamlarda bulunan Atina’ya son karşılık Dışişleri Bakanı üzerinden geldi. Çavuşoğlu “Biz komşuluk haklarına saygı duyalım derken onlar halen kaşımaya devam ediyor” dedi. Kritik süreçte siyasi motivasyonların etkili olduğu dile getirildi. Müttefik ülkelerin ise NATO’nun doğu kanadında yaşanan yüksek gerilime karşı sessizliğini bozması gerektiğine dönük çağrılar yapılıyor.”

“Bu mu verdiğiniz değer?”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Bu mu verdiğiniz değer?” başlıklı haberinde, “Erdoğan yeni eğitim yılı açılışında, ‘Bugün gençlerine değer veren bir cumhurbaşkanına, hükümete, devlete sahipsiniz’ dese de, gerçekler tam aksini gösteriyor.

Çeşitli araştırmalar gençlerin nasıl bir çıkmazda olduğunu ortaya koyuyor:

-Gençlerin yüzde 73.9’u yurt dışında yaşamak istiyor.

-Gençliğin yarısından fazlası endişeli.

-İşsizlik gençlerde yüzde 20’nin üzerinde.

-Gençlerin yüzde 55.5’i mutlu değil.

-105 bin gençten 24 bini lisans programlarına kayıt yaptırmadı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design