Anasayfa / Medya izleme / “Devletin zoru adalet arayana”

22 Eylül

“Devletin zoru adalet arayana”

​Evrensel ve Birgün, Cumartesi Anneleri ve Ekrem İmamoğlu davalarında yaşananları manşete çekti.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Devletin zoru adalet arayana” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Devletin desteğiyle, kamu spotlarıyla sokaklar nefret söylemine açılırken adalet arayan Cumartesi Anneleri’ne açıklama bile yaptırılmadı, gözaltılar yaşandı. İBB Başkanı İmamoğlu davası için adliye çevresinde de adeta sıkıyönetim manzaraları vardı.

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde 46 kişiye açılan dava öncesinde polis açıklamaya izin vermedi. İHD İstanbul Başkanı Gülseren Yoleri, SOL Parti PM üyesi Alper Taş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, davanın avukatı Meriç Eyüboğlu’nun da aralarında olduğu 16 kişi yaka paça gözaltına alındı.

İBB Balkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava öncesinde de adliye çevresinde adeta sıkıyönetim ilan edildi. Kartal’da her türlü toplanma, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşü yapılması yasaklandı, adliyeye girişler de engellendi. Dava ertelenirken İmamoğlu ‘Olmaması gereken bir dava sürdürülüyor’ dedi.

“Baş eğmeyiz!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Baş eğmeyiz!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde darbedilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın beşinci duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Cumartesi Anneleri’nin çağrısıyla Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelen yurttaşların duruşma öncesi yapmak istedikleri basın açıklamasına polis izin vermedi. Kağıthane Kaymakamlığı tarafından ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle toplanma, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığı kararını gerekçe gösteren polis, yurttaşlara sert müdahalede bulundu, en az 16 kişi gözaltına alındı.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun, YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava ertelendi. Anadolu Adliyesi’nde görülen duruşma öncesi Kartal Kaymakamlığı tarafından toplanma, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşüm yasağı getirildi. Adliyede adeta sıkıyönetim ilan edildi. Gazeteci Esen’e ise ilk duruşmada hapis cezası verildi.

“Devlet seyretti, millet soyuldu”

Karar gazetesi manşetindeki, “Devlet seyretti, millet soyuldu” başlıklı haberinde, “Borsada bir süredir dikkat çeken ‘olağan dışı’ seyrin ardında ‘Rus parası’ olduğu iddiası dile getirildi. ‘Bankalara 128 milyar dolar akacak’ spekülasyonuyla fırlayan hisseler iki aylık süreçte çakılınca küçük yatırımcı zarara uğratıldı. SPK’nın devreye girip önlem almaması eleştirilirken ekonomistler ‘Skandalla küçük yatırımcının parası hiç edilirken devlet izledi. Olan yine millete oldu’ dedi.

BİST’teki hareketlilik üzerine Hazine Bakanı ‘Borsa İstanbul güvenle yatırım yapılan bir mecra’ dedi. Banka hisseleri arttı ancak iki aylık ‘ralli’ sonunda düşüş trendi başladı. Bu süreçte ‘Ruslar Türk bankalarına 128 milyar getirecek’ spekülasyonunun etkili olduğu iddia edildi. Spekülatörlerin hisseleri iki kattan fazla yükselterek vurgun yaptığı ileri sürüldü. Sermaye Piyasası Kurulu’nun erken müdahalede bulunmaması ise tepki çekti.

Gelinen noktada Halkbank’ın 38 milyon liralık hissede geri alım yapması da tartışma yarattı. ‘Manipülatörler bu yolla mı kurtarılıyor?’ soruları gündeme geldi. Muhalefet ve ekonomistler küçük yatırımcının tasarruflarına dikkat çekti: -Finans tarihimizin en büyük borsa skandalıyla yatırımcının tasarrufu hiç edildi. -Spekülatörler halkın bankasıyla kurtarılıyor. -Olan küçük yatırımcıya oldu. Kimin işlem yaptığı belli, hepsini açıklayın” ifadelerine yer verdi.

“Masada kriz yok”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Masada kriz yok” başlıklı habere yer verdi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basının bir kesiminde körüklendiğinin tersine 6’lı masada bir kriz olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘Hiç kriz yaşamadık, böyle bir şey olmadı, olsa zaten meydana çıkar’ dedi. Kılıçdaroğlu, anketlerden memnun olduğunu, partisinin oylarının istikrarlı bir şekilde arttığını kaydetti.

Altılı masanın en güçlü yanının, ‘6 liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı’ olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ‘Altı partiyi yüz yıllık bir çınarın dalları gibi görüyorum. Bir kökü var. Farklı dallar aynı kökten geliyor. Aynı kararlılıkla hareket ediyoruz. Bu nedenle güçlü bir yapı ortaya çıkıyor’ dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design