Anasayfa / Medya izleme / “Ucube model tepetaklak”

23 Eylül

“Ucube model tepetaklak”

​Karar, Evrensel ve Birgün gazeteleri, Merkez Bankası’nın faiz kararını ve sonuçlarını manşete çekti.

Birgün gazetesi manşetindeki, “Ucube model tepetaklak” başlıklı haberinde, “Merkez, politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 12’ye düşürdü. Oysa iktidarın ekonomi modeli ile kur artınca cari fazla verilecek, oluşan döviz bolluğu ile enflasyon düşecekti. Bir yılda enflasyon 4 katına, cari açık 2 katına, kur neredeyse 2,5 katına çıktı. Dolar da TL karşısında fırladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dün yapılan Para Politika Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında politika faizi kararını açıkladı. Banka politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13’ten yüzde 12’ye geçti. Kararın ardından yüksek enflasyon, yüksek cari açık ve düşük rezerve rağmen uygulanan düşük faiz uygulaması nedeniyle baskı altında olan dolar/TL kuru, Aralık 2021’deki tarihi zirve olan 18,38’i aştı.

Yüzde 80’i aşan resmi enflasyona rağmen banka geçen ay politika faizini 100 baz puan daha düşürerek yüzde 13’e düşürmüştü. TCMB böylece 2022 yılında yüzde 14 seviyesinde tuttuğu politika faizini ilk kez değiştirmişti. TCMB’nin kararı sonrası dolar/TL kuru 18’i aşmıştı. TL, geçen ay yapılan sürpriz faiz indiriminden beri dolar karşısında yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti. Türk Lirası, nisan sonundan beri yüzde 19’a yakın, yılbaşından beri yüzde 28’e yakın, son bir yılda ise yüzde 54 kayıp yaşadı. Politika faizinde bir yıldaki 700 baz puanlık indirim ile ülke ekonomisinde önemli bozulmalar yaşandı. Geçen yıl eylül ayında dolar kuru 8,53, enflasyon yüzde 19,58 seviyesindeydi” ifadelerine yer verdi.

“Borsada soygun, faizde vurgun!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Borsada soygun, faizde vurgun!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:
“Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını tüketen, borsada 1 milyon kişinin ütülmesine yol açan hükümet yeni faiz kararlarıyla büyük soyguna ‘devam’ dedi.

Merkez Bankası politika faizini 1 puan daha indirerek yüzde 12’ye çekti. Hükümet seçime kadar enflasyonla mücadeleyi ikinci plana atıp ekonomik büyümeye yönelik faiz indiriminde kararlı olacağını gösterdi. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz arttırdığı, doların değerleneceği bir ortamda KKM üzerinden ödenecek faiz ve ödenecek bedel büyüdü.

Merkez Bankası’nın rezervini tüketen, ’21 Aralık’ta dokunmayacağız’ dediği döviz yükselişini adeta vatandaşa kumpas kurarak bir anda indiren, şimdi de borsada aracı kullanarak manipülasyon yaptığı açığa çıkan hükümetin önümüzdeki günlerde hayata geçireceği sosyal yardımlar bu soygun çarkında hiç olacak!”

“Bir başarı öyküsü!”

Karar gazetesinin manşetinde, “Bir başarı öyküsü!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Eritilen rezervin ardından devreye sokulan KKM de dövizi dizginleyemedi. Dolar dokuz ayda başladığı noktanın ilerisine gittiği gibi üstüne Hazine’ye 75 milyarlık yük bindi. Kur da enflasyon da patlarken 85 milyonun cebindeki para buharlaştı. Tablo ortadayken ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin dünyaya tanıtılacağının duyurulması ‘Hangi başarıyı anlatacağız’ eleştirilerine yol açtı.

Hazine Bakanlığı, Türkiye’nin ilk ‘Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nin 29 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirileceğini duyurdu. Dünya genelindeki üst düzey finans ve ekonomi yöneticilerinin katılacağı programda katılımcılara ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin tanıtılacağı belirtildi. Hazine Bakanı Nebati’nin açılış konuşmasını yapacağı program dolara, enflasyona rekorlar kırdıran modeli yeniden gündem haline getirdi.

128 milyarın satılması dövizin ateşini düşürmeyince Kur Korumalı Mevduat’ı raftan indirildi. Ancak 9 ay sonunda dolar yine tarihi rekor kırdı. KKM’den Hazine’ye ve MB’ye yaklaşık 75 milyar lira ek maliyet çıktı. ‘Faiz sebep’i zirveye çıkan enflasyon çürütürken ‘Üretim, istihdam, ihracat’ hedefi de rekor dış ticaret açığını getirdi. Bu tabloda işlemeyen Türkiye modelinin dünyaya anlatılacak olması ise tartışma yarattı.”

“Ormanlar böyle yandı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Ormanlar böyle yandı” başlıklı haber yer aldı:

“Orman Genel Müdürlüğü’nün kiraladığı helikopterlerle hava gücünü artırmasına karşın meydana gelen orman yangınlarına havadan yeterli müdahale edilemedi. Rusya’dan kiralanan 15 helikopterin, paraları ödenmediği gerekçesiyle ‘kalkış yap’ emrini yerine getirmediği iddia ediliyor.

Yazışmalara göre yangın yönetim merkezinden ‘Seferihisar hariç bölge müdürlüğümüze bağlı bütün hava araçları, kalkalım’ talimatı veriliyor. Gelen yanıt: ‘Gümüldür helikopteri yabancı ekibi, şirketlerinden gelen emir doğrultusunda kalkmayacaklarını bildirdiler…”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design