Anasayfa / Medya izleme / “Fincancı’ya tutuklama, meslek örgütlerine kuşatma”

28 Ekim

“Fincancı’ya tutuklama, meslek örgütlerine kuşatma”

​TTB Başkanı Fincancı’nın tutuklanması Evrensel ve Yeni Yaşam gazetelerinin manşetindeydi.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Fincancı’ya tutuklama, meslek örgütlerine kuşatma” başlıklı haber yer aldı:

“İktidarın hedef göstermesinin ardından TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. Adalet Bakanı Bozdağ hedef genişleterek meslek örgütlerine yeni müdahale hazırlığı başlattıklarını söyledi.

İstanbul’da ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra Ankara’ya getirilen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Fincancı savcılık ifadesinde ‘Sadece bir ön değerlendirme yaptım’ dedi. Fincancı’ya destek için adliyeye gelen kurum temsilcileri ise polis tarafından engellenerek gözaltına alındı.

Tutuklamaya tepki yağdı. TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, ‘Bugün kara bir gündür’ diyerek iktidarın TTB ve Fincancı’ya yönelik baskılarının TTB’nin yürüttüğü mücadeleyi susturma amacı taşıdığını söyleyerek ‘Haklarımıza ve Fincancı’ya sahip çıkacağız’ dedi. Emek ve demokrasi güçleri ise ‘Faşizme karşı mücadele yan yana durarak verilir’ dedi.

İktidarın Fincancı üzerinden başlattığı operasyon meslek örgütlerinin tasfiyesi hedefiyle devam ettiriliyor. Erdoğan’ın talimatının ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TTB ve TMMOB’ye ilişkin yeni düzenleme hazırlığı başlattıklarını açıkladı. Açıklamaya tepki gösteren meslek örgütü temsilcileri birleşik mücadele çağrısı yaptı.”

Haber Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Gerçek örtülemez” başlığıyla yer buldu. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin Federe Kürdistan’da KDP ortaklığıyla düzenlediği saldırılarda HPG’lilere karşı kimyasal kullandığına ilişkin görüntüler, bilgi ve bulgular sonrası tepkiler yükselirken, iktidar gerçeği dile getirenleri hedef alıyor. Kimyasal silah kullanıma ilişkin araştırma yapılması gerektiğini söyleyen TTB Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Fincancı dün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İktidar TTB’ye kayyum atamayı da gündemine aldı.”  

“Enflasyon: 84, Öngörü: Sıfır”

Karar gazetesi manşetinde, “Enflasyon: 84, Öngörü: Sıfır” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ekonomik girdap sürerken ‘kontrollü gidiş’ mesajları veriliyor ancak tablo tam tersini söylüyor. MB’nin yılsonu enflasyon tahmini ‘düzeltmelerle’ yüzde 23’ten 65’e çıktı. Yüzde 300’lük sapma ‘Merkez’in enflasyondan haberi yok’ yorumuna yol açtı. Paranın yönünü belirleyen kurum bile tahminde dikiş tutturamazken 85 milyonun bu öngörüsüzlükte nasıl hareket edeceği merak konusu.

Faiz sebep teziyle gelinen noktada enflasyon rekor kırıyor. Çarşı pazar fiyatlarının oldukça altında kalan TÜİK’te bile oran yüzde 84’e çıktı. Hükümet kanadından gelen açıklamalar ‘temenniden’ öteye gitmezken belirsizlik Merkez Bankası’nın tahminlerine de yansıyor. MB’nin 27 Ocak’ta açıklanan yılsonu enflasyon raporunda enflasyon tahmini yüzde 23 olarak duyurulurken ekim raporunda oran yüzde 65’e fırladı.

Oluşan tablo ‘İş insanı, esnaf, çalışan neye göre hareket edecek?’ sorusuna yol açtı. Ekonomistler de sıkıntılı gidişata dikkat çekti: Öncekiler gibi MB’nin son tahmininin de gerçekleşmesi imkânsız. Enflasyon tahminlerinde bile enflasyon var. Merkez Bankası Başkanı ‘Halkımız rahat olsun enflasyon söylediğimiz noktaya hızla gelecek’ diyor. Söyledikleri nokta yıl sonu için yüzde 65. Oraya baz etkisiyle kendiliğinden gelecek zaten.”

“Her şeyleri yalan”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Her şeyleri yalan” başlıklı haberinde, “Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), çalışma hayatındakilerin geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Ekim 2022 sonuçları açıklandı.

Türk-İş’in araştırmasına göre, ekim ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’, asgari ücretin bin 925 TL üzerinde, 7 bin 425 lira oldu. Bir önceki ayda bu tutar 7 bin 245 liraydı.

Gıdadan giyime, konuttan ulaşıma, eğitimden sağlık ve benzeri ihtiyaçlara kadar yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen dört kişilik bir ailenin ‘Yoksulluk sınırı’ ise 24 bin 185 TL olarak açıklandı. Bu tutar bir önceki ay 23 bin 600 lira olarak hesaplanmıştı. Türk-İş, bekar bir çalışanın ‘Yaşama maliyeti’ni ise aylık 9 bin 705 lira olarak belirledi.

Türk-İş’in araştırmasında bir diğer kalem ‘mutfak enflasyonu’ndaki değişim oldu. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,48 oranında gerçekleşti. Son 10 aylık gıda enflasyonundaki değişim oranı ise yüzde 81,19 olarak hesaplandı. Son bir yıldaki gıda enflasyonu ise yüzde 134,77 olarak kayıtlara geçti.

Türk-İş’in açıkladığı verilere göre bir ayda peynir fiyatları yüzde 12, yoğurt fiyatları yüzde 15 arttı ve yoğurdun kilogram fiyatı ilk kez 30 TL’yi geçti. Bir aylık dönemde dana etinin fiyatı artarken kuzu eti fiyatı ise geriledi. Tavuk etindeki zam oranı yüzde 9 oldu. Bir aylık dönemde pirinç yüzde 8, makarna yüzde 9, tereyağı yüzde 11, çay ve bal da yüzde 11 zamlandı” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetten, “Yeni vizyon: İnşallah” başlığıyla yer verdiği haberde, “Türk-İş Ekim 2022’de yıllık mutfak enflasyonunu yüzde 135 açıklarken açlık sınır 7 bin 425 lira oldu. Resmi enflasyon tahminlerini yükselten Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ise ‘Enflasyonun şu an yönetilmesi ve aşağı getirilmesi noktasında aldığımız kararlar ve uyguladığımız politikalar inşallah bizi başarılı kılacak’ dedi.

‘Vizyon belgesi’ni bugün açıklamaya hazırlanan AKP, tanıtım filminde Atatürk ile sanayici Şakir Zümre’nin görüşmesine yer verdi. 19 yılda yaptığı 62.7 milyar dolarlık özelleştirmeyi unutan AKP, filmde Zümre’nin kurduğu fabrikanın ‘soba fabrikası’na dönüştürülmesiyle ilgili olarak ‘Bu olaylardan ders çıkardık’ dedi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design