Anasayfa / Medya izleme / “AKP sefalette artık rakipsiz”

01 Kasım

“AKP sefalette artık rakipsiz”

​Cumhuriyet gazetesi, Türkiye’nin Sefalet Endeksi’nde dünya liderliğine yükselmesini manşete çekti.

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “AKP sefalette artık rakipsiz” başlıklı haberinde, “‘Finansın Geleceği Zirvesi’ne katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ‘Türkiye Ekonomi Modeli, dünyanın gündeminde’ dedi. Buna karşın enflasyon ve işsizliğin toplamından oluşan Sefalet Endeksi’nde Türkiye 93.3 puanla en yakın takipçisi 89.9 puandaki Arjantin’e fark atarak birinci oldu. 156 ülkenin yer aldığı endeks sıralamasında üçüncülüğü 41.4 puan ile Güney Afrika alırken onu 23.8 puanla Macaristan, 22.2 puanla Polonya, 17.5 puanla Rusya takip etti. Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 2021 Aralık ayında 156 ülke içinde 21. sırada, Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer almıştı.

Aynı toplantıda İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ‘Enflasyonu kontrol altına almaksa amacımız onun kuralı böyle değil. Faizi indirmek zaten, öteki tarafta, enflasyonu ben göze aldım demek. Bankaları hedef tahtası yapıp, ‘Bak ben yüzde 9’a indirdim, kredi vermeyen onlar’ demek kolaycılık’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Bunu saymayız Türkiye”

Karar gazetesinin manşetinde, “Bunu saymayız Türkiye” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ticaret Bakanı’nın ‘Son yılları saymazsak AK Parti döneminde enflasyon ortalaması yüzde 8-9 civarında’ şeklindeki açıklaması tartışma yarattı. Başkanlık sistemine geçişin onaylandığı 2017’den itibaren enflasyonun çift haneli rakamlarda yer aldığı hatırlatıldı. Bakan’ın ‘itiraf’ diye yorumlanan sözleri, ülkedeki sıkıntıların devletin yönetilme şekliyle ilgisini işaret etmiş oldu.

Hükümetin gelecek öngörüsünü içeren ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu Cumhurbaşkanı’nın duyurmasından sonra Ticaret Bakanı’ndan dikkat çeken ifadeler geldi. Ekonomiyi değerlendiren Bakan Mehmet Muş ‘Son yılları saymazsanız AK Parti döneminde enflasyon ortalaması yüzde 8-9 civarında’ dedi. Bakan Muş, büyümesini sürdüren Türkiye’nin kendi kendine yetip ihracat yapabilen bir ülke olduğunu da dile getirdi.

Ticaret Bakanı’nın sözleri, MB Başkanı Kavcıoğlu’nun geçen temmuzdaki ‘Son 10 günü çıkardığımızda en az değer kaybeden para birimi TL’ ifadesini akıllara getirdi. 2016’daki ortalama enflasyonun yüzde 7.79 olduğu dikkate alınınca ekonominin 2017’deki başkanlık referandumuyla birlikte alt üst olmaya başladığı belirtildi. Çifte çıkış ‘Başarılar modelden önce geldiyse hatalı politikalardan dönülsün’ yorumlarına yol açtı.”

“Bu çağrı tüm öğretmenlere”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Bu çağrı tüm öğretmenlere” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Öğretmenler, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, ayrımcılığı derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) karşı 14 eğitim sendikasının çağrısıyla yarın tüm Türkiye’de iş bırakacak. Eyleme Eğitim-Bir-Sen ve Türk-Eğitim-Sen katılmıyor ancak iş bırakma çağrısı yapan sendikalar tüm öğretmenleri eyleme destek vermeye çağırıyor.

ÖMK’ya karşı kurulan birlikteliğin önemine dikkat çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, ‘Bütün öğretmenlerin açık bir itirazı var. Mesleğine, emeğine, çalışma barışına yönelik tehdidin farkındalar. Birleşik mücadelenin örülmesi gereken bir dönem. Öğretmenlerin ‘Birleşin’ çağrılarını duymak gerekiyor’ dedi.”

“Lula’nın zaferi bize ne öğretti”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Lula’nın zaferi bize ne öğretti” başlıklı haber yer aldı:

“Brezilya’da başkanlık seçimini yüzde 50,9’la İşçi Partisi’nin adayı Lula kazandı. Lula amacının açlık ve yoksulluğu gidermek olduğunu söyledi. Birinci turdaki farka rağmen solcu liderin ikinci turda elde ettiği kıl payı zafer her yönüyle önemli dersler içeriyor. Başkanlık çantada keklik değil.

Kazandığı seçimi, ülke tarihinin en önemlilerinden biri olarak niteleyen solcu lider, halkın iyi bir yaşam talep ettiğine dikkati çekerek, ‘Brezilya halkı iyi bir iş, her zaman enflasyonun üzerinde bir maaş, kaliteli bir halk sağlığı ve eğitime sahip olmak istiyor. Silah yerine kitap istiyor. Brezilya halkı umudunu yeniden kazanmak istiyor’ dedi.

Lula’nın az farkla kazanması bir gerçeği de gösterdi ki seçimi kazanmak için kurulan ittifaklar tek başına yeterli değil. Do. Dr. Topal, ‘başkanlık sistemlerinde kurulan koalisyonlar çok merkezi. Yüzde 50’nin üzerinde oy alma amacını güden bu siyasette kişilerin karizması, uzlaşma-çatışma hattında benimsedikleri tutum belirleyici oluyor. Parti programı, doktrini, ideolojisi gibi çerçeveler konuşulmaz oluyor’ dedi.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design