Anasayfa / Medya izleme / “HDP’nin desteğine ihtiyacımız var”

07 Kasım

“HDP’nin desteğine ihtiyacımız var”

​Gündemin öne çıkan haberleri Karar, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşetindeydi.

Karar gazetesi manşetinde, “HDP’nin desteğine ihtiyacımız var” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Altılı masayı HDP’yle gizli ittifak yapmakla suçlayan AK Parti’den, HDP ziyaretine ilişkin üst üste gelen mesajlar dikkat çekti. MKYK Üyesi Miroğlu’nun ‘HDP fırsatları ıskalamasın’ çıkışı sonrası Şanlıurfa Milletvekili Cevheri’nin ‘HDP Meclis çatısı altında faaliyet gösteren legal bir parti. Başörtüsü teklifimiz için desteklerine ihtiyacımız var’ sözleri gündem oldu.

AK Parti heyetinin, bir yandan altılı masaya 'gizli ortak' suçlaması yöneltirken öbür yandan başörtüsü teklifine destek aramak için HDP'yi ziyareti tartışma yarattı. AK Partili Orhan Miroğlu ‘Diyaloğa gerekçe üretmek daha iyi. Yeter ki HDP fırsatları bu kez ıskalamasın’ dedi. AK Partili Mehmet Ali Cevheri de eleştirilere karşı ‘Asıl gidilmemesi abes. HDP legal bir parti, Meclis'te grubu ve oyu var’ ifadesini kullandı.

Beş günlük süreçte yaşananlar PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın mektubunun okunmasını ve kardeşi Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılmasını da akıllara getirdi. AK Parti'nin yaklaşımına muhalefetten tepkiler yükseldi: Olmayan ittifak yalanlarıyla 6+HDP diyenler bu ziyarete sessiz. HDP’yi 'PKK’nın siyasi uzantısı' olmakla, muhalefeti işbirliğiyle suçlayan AK Parti HDP’ye gidiyor. Türkiye bu iki yüzlülüğü hak etmiyor.”

“42 can için binde bir ceza”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “42 can için binde bir ceza” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

TBMM’de maden faciasına ilişkin sunum yapan bürokratlardan itiraf gibi yanıtlar geldi. TTK Genel Müdür Yardımcısı Kiraz, havalandırma için büyük önem taşıyan aspiratörü zamanında teslim etmeyen firmaya ‘sözleşme bedelinin binde biri (gün başına) oranında’ ceza uygulandığını söyledi.

Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için maden sahasının TTK’nin sorumluluğundan çıkarılması çağrısı yapıldı. Sosyal Haklar Derneği’nden Evren İşler ve Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, ‘Deliller toplanmadan TTK personeli orada bulunmamalı’ dedi.

“Twitter fiyatına ülkeyi sattılar!”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Twitter fiyatına ülkeyi sattılar!” başlıklı haberinde, “Cumhuriyet’in kamusal birikiminin yüzde 90’ı AKP döneminde satıldı. Kamu işletmeleri, hisseleri ve taşınmazları ne varsa satıldı. Devlete kalan ise 50 milyar dolar oldu. 100 yıllık birikim Twitter fiyatına satılmış oldu.

Özelleştirme ve kamunun tasfiyesi altın çağını AKP döneminde yaşadı. Gerek kamu işletmelerinin ve gerekse kamu hizmetinin özelleştirilmesinin şampiyonu AKP hükümetleri oldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) verilerine göre 1986 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı yaklaşık 71 milyar dolar düzeyindedir.

Bu miktarın yaklaşık yüzde 1’i ANAP döneminde, yüzde 10’u 1992-2002 koalisyon hükümetleri döneminde ve 89’u ise AKP döneminde gerçekleşti. ANAP sadece 890 milyon dolarlık özelleştirme yapabilirken, 1990’ların koalisyon hükümetleri döneminde 7,2 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. AKP döneminde ise bir rekor kırıldı ve toplam 63 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. AKP özelleştirmenin gerçek şampiyonudur. Cumhuriyet döneminin toplam ekonomik birikimin yüzde 90’ı 63 milyar dolara AKP tarafından satıldı.

Özelleştirme uygulamaları kamuya ait şirket ve kurum hisselerinin satışı, işletmelerin doğrudan satışı, otel ve sosyal tesis satışı ve taşınmaz satışı şeklinde gerçekleşti. Yüzlerce kamu kuruluşunun hisseleri ve yüzlerce kamu işletmesinin kendisi satıldı. Ayrıca kamuya ait tesisler ile diğer taşınmazlar da satıldı. Kısaca kamuya ait ne varsa satıldı. 1986’dan bugüne kadar yüzde 10’dan fazla hissesi satılan kamu kuruluşu sayısı 210’u geçerken doğrudan satılan kamu işletmesi sayısı 310’dana fazladır. Bu dönemde 19 kamu tesisi-oteli ile 3600’e yakın kamu taşınmazı satıldı. Bazı kamu işletmeleri ise (İzmit SEKA Fabrikası gibi) kapatıldı. Tasfiye edilen ve özelleştirilen kamu işletmesi ve ortaklığı sayısı 500’ün üzerindedir” ifadelerine yer verdi.

“Halkın milyarları akıyor, iktidar hesap vermiyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Halkın milyarları akıyor, iktidar hesap vermiyor” başlıklı haber yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2018’de ‘Gider yuvarlanırsınız’ dediği millet bahçeleri, milyarlarca lirayı yuttu. Milyonlarca lira müteahhitlere aktarılırken ‘Bu şehre ihanet ettik’ diyen muktedir, betona boğduğu yurttaşlara nefes mi aldırmak istiyordu? Ya da birilerine nefes olacak ‘projeler’ mi hedefliyordu?

‘Amaç elbette halkın yatıp yuvarlanacağı alanlar oluşturmak değildi’ diyor TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şube Başkanı Selahattin Beyaz: ‘Her boş alanı inşaat alanı olarak gören iktidar, kentleri beton yığınlarına çevirdi. Hem buna çözüm bulan hem de daha çevreci bir iktidar görünümü oluşturarak bu durumu fırsata çevirmek ve yeni bir rant alanı oluşturmak için 'millet bahçeleri' projelerini ortaya attı. Kalkınmayı ve rant projelerini sadece inşaata dayalı öngören iktidar, böylece millet bahçeleri sayfasını açıyordu.’

Peki bahsedilen rant ne kadar, gelin bakalım: Zamların, enflasyonun milletin belini büktüğü bir zamanda TOKİ'nin sadece 2022 yılında millet bahçeleri için harcadığı tutar 5 milyar lirayı aştı. 81 ilde yapılacağı müjdesi verilen bahçelerden en son Mardin Kızıltepe ve İstanbul Üsküdar Millet Bahçesi için toplam 208 milyon liralık sözleşme imzalandı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design