Anasayfa / Medya izleme / “İmamoğlu’nu yedirmeyiz”

09 Kasım

“İmamoğlu’nu yedirmeyiz”

​Cumhuriyet, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu hakkındaki açıklamalarını manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İmamoğlu’nu yedirmeyiz” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetemizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘siyasi yasaklı’ durumuna getirilme çabasına ilişkin haberine dikkat çekti. CHP lideri, ‘Ekrem İmamoğlu büyük lokmadır, boğazınıza takılır ve kalır. Biz İmamoğlu’nu kimseye yedirmeyiz’ dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Ayağa kalk CHP, ayağa kalk Türkiye. Nefsine hakim olanların iktidarı geliyor. Nefsine hakim olmayan hiç kimseyi yanımda tutmayacağım, sizler olacaksınız. Durma CHP, korkma ve kaygılanma. Bedeli ne olursa olsun kazanacağız’ diye konuştu.

“80 milyonun ekmek davası”

Birgün gazetesinin manşetinde, “80 milyonun ekmek davası” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Enflasyon her dakika yoksul sofrasını küçültüyor. Yurttaşın gözü kulağı, asgari ücret, memur ya da emekliye yapılacak zamdan önce temel gıda ürünlerinin fiyatlarında. Toplumun büyük kesimi gıdadan kesmek zorunda kalıyor. Peynir, zeytin, un ve şekere ulaşmak güçken Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın öncek gün yaptığı ‘Aralık ayı gelmeden ekmek 7,5 liraya çıkacak’ açıklaması endişeleri artırdı. Şayet bu gerçekleşirse yoksulun sofrasından bir yılda yok olan ekmek sayısı iki katına çıkacak. Hesap aslında gayet net. Geçen yıl bu dönemde 2 bin 825 lira olan asgari ücretle 1412 ekmek alınabiliyordu. Şu an asgari ücret 5 bin 500 lira. Ekmek ise 5 liradan satılıyor. Bu durumda bir asgari ücretle bin 100 ekmek alınabiliyor. Fiyat 7,5 liraya çıkarsa asgari ücretle sadece 733 ekmek alınabilecek. Bu zamla asgari ücretlinin sofrasından bir ayda 377 ekmek eksilecek.

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, devletin 7 bin 450 liradan aldığı buğdayı sanayicilere, fırınlara ton başına 4 bin 500 liradan zararına satıldığını söyledi. Yıldırım, ekmekte un maliyetinin yüzde 30 civarında olduğunu belirtti. Ekmek maliyetini artıran tek kalemin un olmadığını vurgulayan Yıldırım şunları söyledi: ‘Maliyetteki artış tek başına buğday ve un değil. Enerji, kiralar, işçilik maliyetleri ve maya fiyatları çok arttı. Ekmek zammı daha çok diğer girdilerden kaynaklanıyor. Bunun önüne geçilmezse ekmek zammının kaçınılmaz olacak.’ Maya fiyatlarındaki artış üzerinden örnek veren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Maya üreten firmaya sorsak onlar da giderlerimiz çok arttı diyecek. Ancak devletin kontrol edebileceği ve destek verebileceği kalemler var. Un da yaptığı desteği enerjide de yapabilir. Doğalgaz, fırınlara sanayi yerine konut tarifesiyle verilebilir. Fırıncılara kira desteği sunulabilir. İşçilikle ilgili bazı muafiyetler sağlanabilir. Böylece ekmek zammı ertelenebilir. Zaten şu an hükümetin yaptığı da bu. Ekmeğe zam gelmemesi için buğdayı pahalıya alıp ucuza veriyor. Ama bu sürdürebilir bir şey değil.’”

“HDP ile görüşme doğru bir adım”

Karar gazetesi manşetindeki, “HDP ile görüşme doğru bir adım” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı’nın başörtüsünde geri adım olarak algılanan sözlerinden sonra bir sürpriz çıkış da MHP liderinden geldi. Daha önce ‘CHP’nin HDP’yle görüşmesi PKK’yla teması demektir’ diyen Bahçeli, AK Parti heyetinin ziyareti için dikkat çeken ifadeler kullandı: Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin ziyaret edilmesi son derece doğal ve doğru.

Hükümet kanadından gelen ‘Altılı masanın altında HDP var’ suçlamaları sonrası Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığındaki AK Parti heyetinin HDP’yi ziyaret etmesi gündem olmuştu. Başörtüsüne dönük daha önce referandum mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘Temel özgürlüklerle ilgili konuların halk oylamasına götürülmesini doğru bulmuyoruz’ dedi. Tartışma yaratan sözlerin ardından bir tavır değişikliği de Bahçeli’den geldi.

Geçmişte HDP’ye çok sert ifadelerle yüklenen, altılı masa üzerinden ‘Zillet ittifakının görünmeyen ortağı PKK’ iddiasını ileri süren MHP lideri, AK Parti’nin HDP ile görüşmesini ‘doğal’ bulduğunu söyledi. Bahçeli, başörtüsünde anayasa değişikliği için Meclis’te grubu bulunan partilerin ziyaret edilmesinin ‘doğru bir adım’ olduğunu belirtti. ‘Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik çözümün nasıl olacağına bakıyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design