Anasayfa / Medya izleme / “Erdoğan Türkiye’si”

10 Kasım

“Erdoğan Türkiye’si”

​Gündemin dikkat çeken haberleri Birgün ve Karar gazetelerinin manşetindeydi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Erdoğan Türkiye’si” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İktidar seçim sürecini bir yandan yeni anayasa tartışmasıyla birlikte götürmeyi hedeflerken öbür yandan baskıyı her geçen gün artıyor. En küçük bir hak arama mücadelesi şiddetle bastırılırken eğitim emekçilerinden basına, alevi yurttaşlardan ekmek üreticilerine iktidar herkesi yargı sopasıyla susturmaya çalışıyor. Yeni anayasanın demokrasi getireceğini iddia edenlerin son birkaç gündeki uygulamaları bile ülkenin içine sürüklendiği durumu anlatmaya yetiyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi önüne gelen eğitim sendikaları üyeleri ve temsilcilerine polis müdahale etti. CHP Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itiraz dün incelenmeye başlandı. Eğitim-Sen başta olmak üzere diğer sendikaların genel başkanları ve MYK üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüleceği Anayasa Mahkemesi önüne geldi. Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapmak isteyen sendika temsilcileri ve üyelerine polis müdahale etti. Sendika temsilcileri ve üyeleri gözaltına alırken, polis havaya kaldırdığı kalkanlarla basın mensuplarının görüntü almasını da engelledi.

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, ‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ sözleri üzerine gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Kolivar katıldığı televizyon programında, ‘Siz temel gıda maddesi sayıyorsunuz ben saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 senedir böyle yöneticiler duruyor’ demişti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise ‘Kolivar’ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir’ ifadelerini kullandı. Kolivar’ın avukatı ise Kolivar’ın, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

AKP’nin düzenlediği torba yasa ile cemevlerini Kültür Bakanlığı’na bağlayan fakat ibadethane statüsü tanımayan düzenlemesini protesto etmek isteyen Alevi dernekleri önceki gün TBMM önünde basın açıklaması yapmak istedi. Alevi kurumu yöneticileri ve üyeleri polis tarafından Ankara girişinde durduruldu ve araçları çekildi. TBMM’nin önüne yürüyerek gelen yurttaşlar polis tarafından durduruldu. Muhalefet milletvekillerinin de dahil olduğu grubun açıklama yapmasına izin vermeyen polis ekipleri eyleme müdahale etti.”

“Bunun adı istismar siyaseti”

Karar gazetesi manşetinde, “Bunun adı istismar siyaseti” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Seçim sathı mailine girilirken iktidar kanadının toplumsal değerler ve kimlikler üzerinden siyasi hamlelere girişmesi tartışma yarattı. ‘Semboller üzerinden siyaset ülkenin geleceğini dinamitler’ eleştirisi yöneltildi. Muhalefet liderleri ‘İlkesiz siyaset terk edilmeli’ uyarısı yaptı: 85 milyonun huzuruna mal olacak oy hesapları kimseye kazandırmaz.

Akşener: (HDP’ye ziyaret) Merdiven altında yürüttükleri sufleyi bıraktılar. Erdoğan için PKK’yla masaya oturmak ile PKK’ya karşı mücadele etmek arasında ideolojik bir fark yok. Çünkü onun tek ideolojisi iktidarda kalmak. Seçimde aynı zamanda bu ilkesizliği ve ikiyüzlülüğü de yeneceğiz.

Davutoğlu: Başörtüsü istismara dayalı siyasi tuzağa dönüştü. Kutuplaştıracak referandumu zorlamayın. Seçim kimlikler ve semboller etrafında gerçekleşmemeli. (HDP’ye ziyaret) Kendileri ihtiyaç hissedince bunu makul görenlerin başkası yapınca kirli propaganda yapmaları riyakarlık.

Karamollaoğlu: Bugünkü zihniyet çarpık. Bu bozuk düzeni değiştirmek için mücadele ediyoruz. İktidarın 20 yılda Türkiye’yi getirdiği yer huzursuz bir toplum. (HDP’ye ziyaret) Başka bir siyasi partiye haram ilan ettiğini işine gelince kendine mübah gören bu ikiyüzlü siyasete kesinlikle son vereceğiz.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design