Anasayfa / Medya izleme / “Borçlu ama gönlü zengin”

11 Kasım

“Borçlu ama gönlü zengin”

​Birgün, Sayıştay’ın belediyelerde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili raporunu manşete taşıdı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Borçlu ama gönlü zengin” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sayıştay, aralarında bakanlıklar ile genel müdürlüklerin bulunduğu idarelerden sonra belediye başkanlıklarına ilişkin denetim raporlarını da açıkladı. Belediyelerin raporlarına da merkezi yönetimde olduğu gibi rant aktarma, ‘adam kayırma’ uygulamaları ve pek çok usulsüzlük damgasını vurdu.

Genel bütçeli idarelerden sonra Sayıştay Başkanlığı, yerel yönetimlere ilişkin denetim raporlarını da açıkladı. AKP iktidarı ile birlikte olağanlaşan adam kayırma, rant aktarımı, Kamu İhale Kanunu’na aykırı alımlar ve israf uygulamaları belediyelerin denetim raporlarının da ana temasını oluşturdu. Belediyelerin denetim raporlarında yer alan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

Eski Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kentteki ilişkilerden de şikâyet ederek AKP’den ve milletvekilliğinden istifa etmesinin ardından gözlerin çevrildiği Urfa’da belediyenin kuralsız ve kanunsuz işlemleri, Sayıştay’a takıldı. AKP’li Zeynel Abidin Beyazgül’ün yönettiği Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait rapora göre, memurların atanabileceği müdürlük kadrolarına 27 sözleşmeli personel atandı.

CHP’li Zeydan Karalar’ın başkanlığını yaptığı Adana Büyükşehir Belediyesi’nde 6 daire başkanlığı kadrosunun görev tanımları olmadan kullanıldığı, harcama birimlerinin oluşturulmadığı, bütçesinin bulunmadığı, dolayısıyla bu kadrolara atanan personelin fiilen daire başkanlığı görevini yürütmediği belirlendi.

AKP’li Mehmet Sekmen yönetimindeki Erzurum Büyükşehir Belediyesi akaryakıt alımlarını usule aykırı yaptı. Enerji AŞ ile belediye arasında imzalanan akaryakıt alımı sözleşmelerinde alt yüklenici çalıştırılmayacağı da ifade edildi. Ancak Enerji AŞ 19 milyon TL’lik akaryakıtı rafineri yerine S… Petrol’den ihalesiz olarak aldı. Ayrıca tarihi belli olmayan ve usulüne göre düzenlenmemiş sözleşme ile Enerji AŞ’nin Erzurum Büyükşehir Belediyesinden alacakları S… Petrol’e devredildi.

AKP’li Fatma Şahin idaresindeki Gaziantep Büyükşehir iştiraklerinin sürekli zarar ettiği, belediye bütçesinden bir vakfa para aktarıldığı, ‘Liyakati zedeleyen’ atamalar yapıldığı ortaya çıktı. Zarara karşın iştiraklerin sermayeleri ve personeli her yıl artırıldı. 2016 yılında bin 236 olan personel sayısının 2021 itibarıyla 6 bin 443 kişiye ulaştığı bildirildi. İştiraklere 2016-2021 döneminde sermaye artışı için 353 milyon 605 bin 987 TL aktarıldı. Aynı dönemde altı iştirakin toplam zararı 222 milyon 305 bin 906 TL oldu.

Tahir Büyükakın idaresindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait 19 adet taşınmaz, dernek ve vakıflara tahsis edildi. Toplamı 4 milyar TL’yi aşan borcu ile Türkiye’nin en borçlu belediyesi konumunda olan belediyenin, Körfez İlçe Belediyesi’ne borç verdiği de tespit edildi. Borcun, 2021 yılında geri ödemesinin tamamlanmadığı, 636 bin 265 TL kaldığı belirlendi. Sayıştay, büyükşehir belediyesinin ilçe belediyelerine borç verebileceği yönünde bir hüküm bulunmadığının altını çizdi.”

“Başladığı yere döndü”

Karar gazetesinin manşetinde, “Başladığı yere döndü” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İki haftada Kiev’i devirme planı 8 ayda çöken Putin’den en büyük geri adım geldi. Moskova, silahlı referandumla elinde tuttuğu tek bölgesel başkent olan Herson’dan çekilme kararı aldı. Stratejik köprü başından zorunlu ricat ‘yenilmez güç’ propagandasının sonu olurken Rusya’nın Ukrayna’ya girdiği Donbas kapısından geri çıkarılmasının da önünü açtı.

Moskova bürokrasisinin Putin’den gizlediği ‘Bu iş zor’ raporlarıyla başlayan Ukrayna işgalinde amacına ulaşamayan Rusya zorda. Savunma Bakanı Şoygu, silah zoruyla yapılan halk oylamasının ardından ilhak edilen dört bölgeden biri olan Herson’dan çekilme talimatı verdiğini duyurdu. Birliklerin Dinyeper Nehri’nin doğusuna çekileceği açıklandı. Zelenskiy, işgal birliklerini çekilmeye mecbur bıraktıklarını söyledi.

İngiliz istihbaratının raporunda ‘Herson’un kaybı Rusya’nın stratejik arzularını gerçekleştirmesini engelleyecek’ tespiti yapıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ‘Rusya önce Kiev çevresinden geri itildi şimdi Herson’dan’ dedi. Öte yandan çekilmenin yeni saldırı öncesi bir hamle olabileceği çekinceleri de dile getirildi. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, birliklerin bahar taarruzu için hazırlanabileceğini kaydetti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design