Anasayfa / Medya izleme / “Sarayın emir erleri”

05 Haziran

“Sarayın emir erleri”

BirGün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabine üyelerini manşete taşıdı.

BirGün gazetesinin manşetinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabine üyelerinin siyasi geçmişleri ve olası gelecek politikaları yer aldı. “Sarayın emir erleri” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ilk icraatı, İmamoğlu’nun makam odasına astığı Atatürk fotoğrafını kaldırmak oldu. Yerlikaya öte yandan, Tekirdağ Valisi olarak görev yaptığı 2014 yılında, “Coca-Cola” protestosu sırasında Fanta içmesiyle de gündeme geldi.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, iktidara yakınlığıyla bilinen Albayrak Grubu’nda yıllarca üst düzey pozisyonlarda çalıştı.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP iktidarında üst düzey pozisyonlarda görevlendirildi. Fahiş ücretlerle kamuya alınan makam araçları için “Çerez parası” yorumunu yapan Şimşek, 2010 yılında gerçekleştirdiği ev ziyaretlerini, “Fakir aile ziyareti” olarak tanımladı…”

 

’Dış güçlere’ selam kabinesi” 

 

Evrensel gazetesinin manşetinde, yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek’in açıklamaları uzman görüşlerle eleştirildi. “’Dış güçlere’ selam kabinesi” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu “Ortodoks politikalarla hem makroekonomide dengelerin sağlanacağı hem de seçimlere vatandaşın memnun gireceği bir çözüm bulmak olanaksız. Kemer sıkma zeminleri görülüyor derken Prof.Dr Aziz Çelik de “Asgari ücrette eskisi gibi artışlar zor. Kademeli emeklilik meselesi başka bahara kalabilir. İşsizlik artabilir” yorumu yaptı.”

 

“’Nas’ta fatura emekçiye”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde de, Hazine ve Maliye Bakanı olan Şimşek'in izleyeceği ekonomi yönetimi uzman görüşler tarafından değerlendirildi. Rıfat Kırcı imzalı “’Nas’ta fatura emekçiye” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Törenle görevi Nureddin Nebati’den devralan Mehmet Şimşek, ekonomide rasyonel politikalara dönüleceğini açıkladı. 

 

Şimşek’in göreve gelmesi Erdoğan'ın dini bir referans olan “nas”la ilişkilendirdiği ve “Faiz sebep, enflasyon sonuç” tezine dayandırdığı Yeni Ekonomi Modeli’nden geri dönüş olarak yorumlandı. Ekonomistler, “Şimşek’in izleyeceği ekonomi yönetimi kemer sıkma politikalarına dayanacak. Ekonomi daralacak. Eskisi gibi maaş artışları zor. Emekçiler için daha zor bir süreç başlayacak. Yeni Ekonomi Modeli uğruna akıtılan milli servetin ve yoksullaşmanın hesabı verilecek mi” diye sordu.”

 

“Şimşek: Başka seçenek kalmadı”

 

Karar gazetesinin manşetinde de, yeni kabinede yer alan Şimşek’in ekonomide izleyeceği politikalara yer verildi. “Şimşek: Başka seçenek kalmadı” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

Önceki Erdoğan döneminde her alanda oluşan 'enkaz'ı kaldırma görevi yeni Erdoğan kabinesine düştü. Ekonomide dümeni devralan Mehmet Şimşek'in sözleri ise mevcut tablodaki sıkıntıları ortaya koydu. 

 

İlk mesajları 'akılcılığa dönüş' ümidini besledi: Türkiye'nin rasyonel zemine dönme dışında bir seçeneği kalmadı. Kurala dayalı ekonomi izlenecek. Şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ilkelerimiz olacak.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design