Anasayfa / Medya izleme / “Bedava doğalgaz maaşları vuracak”

06 Haziran

“Bedava doğalgaz maaşları vuracak”

BirGün, seçim öncesi ücretsiz doğalgaz uygulamasının halka olacak yansımalarını manşete taşıdı.

BirGün gazetesinin manşetinde, 14 Mayıs seçimi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 aylık ücretsiz doğalgaz uygulamasının yurttaşların maaşlarına olacak etkisi yer aldı.  “TÜİK dümeni” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ yöntemini uygulaması, enflasyonu ‘kuvvetli’ bir biçimde aşağı çekti. Çarşı pazarda fiyatlar hızla yukarı çıkarken, TÜİK’e göre hızla aşağı indi. TÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,04 artarken, yıllık enflasyon yüzde 43,68’den yüzde 39,6’ya geriledi. Böylece enflasyon 2021 sonlarından bu yana ilk kez yüzde 40'ın altına geriledi.”

 

“İlk icraat emekçiden gasp” 

 

Evrensel gazetesinin manşetinde de, ücretsiz doğalgaz uygulamasının enflasyon hesabına dahil edilmesiyle çalışanın ve emeklinin ücretlerine olacak etkisi yer aldı. “İlk icraat emekçiden gasp” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“TÜİK, seçim ayında ‘sıfırlanan’ doğalgaz fiyatını enflasyon hesabına dahil edince aylık enflasyon yüzde 0.04’e geriledi. Doğalgaz fiyatının mayıs ayında değişmediğini varsayan ENAG’a göre ise enflasyon yas ayında 7.35 arttı. 

 

Doğal gaz faturasında “Cumhurbaşkanlığımızın yapmış olduğu düzenleme ile faturanız devletimiz tarafından ödenmiştir” denilse de bedel, enflasyon farkı olacak milyonlarca memur, işçi ve emekliye ödetildi. Emekçilerin kaybı yüzde 2’yi buldu.”

 

“Emekçi maaşı tırpanlandı”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde de, enflasyonun doğalgaz uygulamasıyla düşmesinin maaş zamlarına etkisi yer aldı. Mustafa Çakır imzalı Emekçi maaşı tırpanlandı” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“TÜİK’in enflasyon hesabında doğalgaz için “sıfır fiyat” uygulanması emekçiyi vurdu. Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 40'ın altına inerken enflasyona göre belirlenen ücret, aylık ve maaşlardaki artışlar da sınırlandırılmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in “mali disiplin” vurgusu da ücretlerdeki artışın önünde engel olarak yorumlanıyor.”

 

“Bari bunun için ayağa kalksanız”

 

Karar gazetesinin manşetinde ise, Afganistan’da ilkokula giden 80 kız çocuğunun zehirlenmesi yer aldı. “Bari bunun için ayağa kalksanız” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

İran’da, Afganistan’da, Nijerya’da kız okullarında sistematik vahşet... Cahiliye döneminin karanlığına İslam’ı alet eden zihniyet, ilkokul çağındaki çocukların canına kastediyor. Kanlı Boko Haram eylemleri ve İran'daki kimyasal saldırılar sonrası Afganistan’da ilkokula giden 80 kız zehirlendi. İslam dünyasına ‘Din adına yapılanlara dur demek için daha neyi bekliyorsunuz’ çağrıları yapıldı.” Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design