Anasayfa / Medya izleme / “Çocuk düşmanları”

07 Haziran

“Çocuk düşmanları”

BirGün, İzmir’de her üç okuldan birinde din insanlarının görevlendirilmesini manşete taşıdı.

BirGün gazetesinin manşetinde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ‘Manevi danışmanlık’ projesi kapsamında kentteki 842 ilkokul, ortaokul ve liseye imam, müezzin, vaiz kuran kursu öğreticisi görevlendirilmesi yer aldı. Mustafa Bildircin imzalı “Çocuk düşmanları” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Türkiye’de çok sayıda dini yapılanma, iktidarın destek ve yönlendirmeleri ile toplumsal yaşamının tümünü ilgilendiren alanlarda söz sahibi kılındı. Hüda Par ve Yeniden Refah Partisi Meclis’e girerken cemaat ve tarikatların etkinliği artırıldı. 

 

Okullardan hastanelere, cezaevlerinden kadın sığınma evlerine kadar birçok alanda etkisini genişleten cemaatlerin yarattığı karanlık en çok kadınları, çocukları ve gençleri etkiledi. Eğitimdeki gericileşme dalgası ise gelecek nesilleri tehdit etmeye devam ediyor.”

 

“Halkın iradesini yok saymayın”

 

Evrensel gazetesinin manşetinde ise, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), Gezi Davası kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve 14 Mayıs’ta TİP Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tutukluluğu devam eden Can Atalay yer aldı. “Halkın iradesini yok saymayın” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Atalay’ın dosyası Yargıtayda bekletilirken muhalefet, bugünkü Meclis Başkanlığı seçimi öncesi Atalay’ın yemin etmemesinin seçime gölge düşürüleceğini söylüyor. Hukuk örgütleri de “Tahliye anayasal zorunluluk. Açıkça suç işleniyor” diyor.”

 

“Önce örgüt sonra tüzük”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, CHP yönetimindeki değişikliklere yer verildi. Sarp Sağkal imzalı “Önce örgüt sonra tüzük” başlıklı haberde şöyle denildi:

 

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrası bir hafta boyunca parti içinde yaptığı görüşmeler sonucu MYK’nin yarıdan fazlasını değiştirdi. Yeni gelen isimlerin Kılıçdaroğlu’na yakın olduğu söylenirken yine Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Bülent Kuşoğlu ve Faik Öztrak gibi isimler partideki görevlerini korudu.

 

Sözcü TV’de yeni MYK’ye ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, Toplum yenilenme istiyordu, biz de bunu yaptık” dedi. Kılıçdaroğlu'nun kurultay süreci öncesi örgütleri kendisine bağlaması da “Örgütlerde il ve ilçe bazında büyük değişiklikler olabilir” ifadeleriyle yorumlandı.”

 

“Hazine SGK'ya çalışacak”

 

Karar gazetesinin manşetinde, ekonomideki gelişmelere yer verildi. İbrahim Kahveci imzalı “Hazine SGK’ya çalışacak” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Henüz EYT ödemeleri bütçe verilerine yansımadı. Henüz kamu personeline vaat edilen ücret zamları da bütçe verilerine yansımadı.

 

Buna rağmen yılın ilk 3 ayında SGK'nın emekli maaş ödemesine Hazine’den aktarılan para 131,5 milyar liraya, kamu personeline ödenen ücrette 274,5 milyar liraya ulaştı. Böylece yılın ilk 3 ayında 765,1 milyar liralık bütçe gelirlerinin yarısından fazlası SGK üzerinden emekli maaş ödemesine ve bütçe üzerinden kamu personel maaş ödemesine gitmiş oldu…”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design