Anasayfa / Medya izleme / “Tarihi rekor ağır yoksullaşma”

08 Haziran

“Tarihi rekor ağır yoksullaşma”

Evrensel, döviz ve altın kurunda gerçekleşen tarihi rekoru manşete taşıdı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, döviz ve altında bir günde yükselişin yüzde 7’yi aşması uzmanlar tarafından değerlendirildi. “Tarihi rekor ağır yoksullaşma” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Seçim öncesi Merkez Bankasının rezervlerini tüketerek baskıladığı döviz kuru, seçim sonrası tarihi rekoru gördü. Dolar dün 23 TL’yi aşarken, avro 25 TL’ye, gram altın ise 1500 TL’ye dayandı. Kurda yükselişin bir anda yüzde 7’yi aştığını belirten ekonomistler “Yükseliş kontrollü değil, öngörülerin üstünde” uyarısında bulundu. 

 

Kuru baskılamak üzere faiz artışının gündeme geleceğinin öngörüldüğünü söyleyen Akademisyen Murat Güney, “Bu politikalar işsizliğin artması, alım gücünün düşmesi anlamına geliyor” dedi. 

 

“Bir günde %7 yoksullaştık”

 

BirGün gazetesinin manşetinde de döviz ve altındaki tarihi rekor artış yer aldı. Havva Gümüşkaya imzalı “Bir günde %7 yoksullaştık” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“Seçimlerin ardından TL'nin değer kaybı hızlandı. Döviz kurlarındaki günlük yükseliş yüzde 7'yi geçti, dolar 23 TL'yi aştı. Kurların sert yükselişiyle asgari ücretlinin geliri 10 günde 60 dolar eridi. Kurdaki yükselişi "Mehmet Şimşek etkisi, serbest piyasaya geçişin sinyali" olarak yorumlayan ekonomistlere göre "Dövizdeki artış zam fırtınası olarak gelecek. Yoksulluk derinleşecek".

 

“Görevden asla çekinmem”

 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde ise, CHP yönetimindeki değişim ve parti toplantılarındaki öne çıkan başlıklar yer aldı. Sarp Sağkal imzalı “Görevden asla çekinmem” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün partisinin genel merkezinde seçim sonrası yenilediği merkez yönetim kuruluyla (MYK) ilk toplantısını yaptı. Partinin kongre ve kurultay süreçlerinin ele alındığı toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yeni üyelere, “Sahada daha görünür ve aktif olacağız. Fil dişi kulelerde kalan bir anlayış olmayacak” dediği öğrenildi.”

 

Temmuzda başlayacak kongre süreçlerinin ekimde tamamlanması ve sonrasında da parti meclisinin toplanarak kurultay için bir gün belirlemesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun da yapılacak kurultayda tekrar aday olacağı söyleniyor.”

 

“Nihayet iyi haber”

 

Karar gazetesinin manşetinde, Sağlık Bakanlığı’nın SMA’lı çocuklar için yurtdışında uygulanan gen tedavisinin artık Türkiye’de yapılacağı açıklaması yer aldı. “Nihayet iyi haber” başlıklı haberde şöyle denildi: 

 

“SMA’lı evlatlarını yaşatacak milyon dolarlık tedavi için kampanyalar düzenleyen, varını yoğunu satan ailelerin yardım çığlıkları sonunda karşılık buldu. Sağlık Bakanı Koca, yurt dışında uygulanan gen tedavisinin Türkiye’de de yapılacağını açıkladı. İstanbul’da kurulacak hastanede SMA Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterlere uyan hastalar kabul edilecek.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design