Anasayfa / Medya izleme / “Hem paralı hem sağlıksız"

27 Eylül

“Hem paralı hem sağlıksız"

Evrensel gazetesinin manşetinde devlet yurtlarında öğrencilere verilen sağlıksız yemekler vardı

Evrensel'den Eda Aktaş'ın “Hem paralı hem sağlıksız” başlıklı haberinde  şöyle denildi: "Artan enflasyonla birlikte gıda fiyatları katlanırken veliler çocuklarının beslenmesini dolduramıyor. Devlet yurtlarında ise öğrencilere verilen yemekler sağlıksız. İzmir’in köklü liselerinden olan İzmir Atatürk Lisesinde (İAL) 1500 öğrenciden 200’ü il dışından geldiği için okulun yurdunda kalıyor. 

Veliler, yemek için ayrıca ücret vermelerine rağmen okullar açıldığından beri öğrencilere sürekli makarna, çorba ve pilav verilmesini eleştirerek yetkililere çağrı yaptı: 'Bütçeden asıl ayrılması gereken para çocukların beslenmesi için olmalı.'”  

“Çocuktan işçi olmaz"

BirGün gazetesi, manşetinde çocuk işçi ölümlerine yer verdi. Dilan Esen imzalı “Çocuktan İşçi olmaz” başlıklı haberde şöyle denildi: "Mesleki eğitim merkezine kayıtlı 16 yaşındaki Dikici, bu kapsamda çalıştığı inşaattan düşerek yaşamını yitirdi. Dikici’nin ölümü MESEM’lerdeki denetimsizlik ve çocukların ucuz işgücü olarak kullanıldığını ortaya koydu.

...Lise öğrencisi Dikici’nin iş cinayetinde ölümüyle ilgili bilgi veren Manisa Eğitim Sen Şube Başkanı İsmail Şener, iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını söyledi. 'Bu öğrenciler öğrendiklerini pratikle buluşturmak için gidiyor ama gördüğümüz kadarıyla alanda iş güvenliği önlemleri alınmıyor' diyen Şener, lise öğrencisinin mesai saatleri dışında çalıştırıldığını belirtti.”

“Doktor yok!”

Cumhuriyet gazetesi çok sayıda doktorun yurt dışına gitmesini ve kamuda yaşanan doktor eksikliğini manşetine taşıdı. Merve Kılıç imzalı “Doktor yok!” başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Giderlerse gitsinler' dediği hekimlerin yurtdışına göçü artarak devam ederken Sağlık Bakanlığı’nın açmış olduğu atama kuralarına başvuru sayısı tartışma yarattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iyi hal belgesi alanların sayının azaldığını belirtse de Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre 2023’ün ilk 8 ayında 1964 sağlık çalışanı yurt dışına gitmek için 'iyi hâl belgesi' başvurusunda bulundu. 

Bakanlığın mali durum raporunda yer alan hekim ve eczacılara ilişkin yapılan kura işlemleri verilerine göre 2023’ün ilk döneminde yapılan atamalarda 2 bin 669 kişilik uzman tabip kadrosuna sadece 39 atama yapıldı. Tüm alanlarda toplam 19 bin 252 kişilik kadro açılmasına karşın 6 bin 792 kişinin ataması yapıldı."Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design