Anasayfa / Medya izleme / “Milyonlara ceza”

29 Eylül

“Milyonlara ceza”

Evrensel gazetesi Yargıtay'ın Gezi davasına ilişkin verilen cezaları onamasını manşetten gördü

Evrensel gazetesi manşetinde Yargıtay’ın Gezi davasında verilen cezaları onamasına yer verdi. “Milyonlara ceza” başlıklı haberde şöyle denildi: “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı. Mücella Yapıcı, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'ın mahkumiyet kararlarını bozdu. Tutuklu bulunan Yapıcı ve Altınay için adli kontrolle tahliye kararı verildi.

…Onama kararına siyasi parti temsilcilerinden, hukukçulardan ve birçok kişiden tepki yağdı, "Hukuki değil siyasidir, mücadelemiz sürecek" denildi.”

“Yüksek faiz kıskacı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde 1 Ekim’den itibaren artırılacak kredi kartı faizleri vardı. Ali Can Polat’ın “Yüksek faiz kıskacı” başlıklı haberinde şöyle denildi: “Önce düşük faiz politikası ile enflasyonu ve dolar kurunu patlatıp yurttaşı yoksulluğa ve kredi kartı ile ayakta kalmaya zorunlu kılan iktidar, şimdi de yüksek faiz politikasıyla gelen acı ilacı dar gelirliye içiriyor. 

Bir yandan vergi artışları diğer yandan ücretlerde alım gücü kaybı nedeniyle geçinemez hale gelen yurttaş, şimdi de hayatını döndürmek için kullandığı ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında tırmanan faizlerle baş başa. Ekonomistler, ‘Siyasi tercihler nedeniyle fatura halka ödetiliyor. Sıkıntılar en az 3-4 yıl sürecek’ diyor.”

“Filme savaş açtılar”

BirGün gazetesi “Kanun Hükmü” isimli belgeselin sansürlenmesini manşetine taşıdı. Işıl Çalışkan imzalı “Filme savaş açtılar” başlıklı haberde şu ifadeler kullaıldı: “İktidarın sanata karşı açtığı savaş, her geçen gün dozunu artırıyor. Baskı iklimi derinleşirken bunun son örneği, başlamasına sayılı günler kalan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşandı.

Festivalde yarışacak KHK’yla görevinden ihraç edilen iki kamu emekçisinin yaşadıklarını konu alan ‘Kanun Hükmü’ belgeseline uygulanan sansür sonrası sanat dünyası birleşti. Sansüre karşı kayıtsız kalmayan jüri ve yönetmenlerin yarışmadan çekilmesinin ardından film, tekrar yarışma seçkisine dahil edildi. Antalya Altın Portakal Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu imzasıyla yayımlanan kararda, ‘Belgesel filmde yer alan kişiyle ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir’ denildi. Jüri üyeleri de bunun üzerine görevlerine devam edeceklerini duyurdu. Açıklamada, ‘Festival festivaldir. Özgür, herkese açık, herkes eşit’ ifadeleri yer aldı.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design