Anasayfa / Medya izleme / “Parlamenter sistem çağrısı”

03 Ekim

“Parlamenter sistem çağrısı”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamalarına yer verdi

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde Sarp Sağkal imzalı “Parlamenter sistem çağrısı” başlıklı haber vardı. Haberde şöyle denildi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Meclis’te yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili tartışmalar olduğunu kabul ederek ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk döneminde tecrübelerin ışığında ortaya çıkan iyileştirme ihtiyacını da yeni anayasa çalışmaları kapsamında değerlendirebileceğimizi ifade etmek istiyorum’ dedi.

Meclis’in açılışı nedeniyle yapılan resepsiyonda konuyu değerlendiren AKP milletvekilleri de ‘nöbetçi bakan' gibi uygulamaları örnek göstererek benzer çalışmaların yapılabileceğini söyledi. Buna karşın muhalefet partisinin kurmayları, iktidardan gelen bu çıkışı samimi bulmadıklarını vurguladı.”

“Muhalefete baskı kendine anayasa”

Evrensel manşetine İhsan Çaralan’ın “Muhalefete baskı kendine anayasa” başlıklı haberini taşıdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Tek adam rejiminde ne zaman sorunlar büyüse, çözüm için ‘Erdoğan sonrası’ tartışmalarının siyasetin sıcak gündemi olarak tartışılmaya başlandığını gördük. Ama bu sefer tartışma Erdoğan’ın ‘Erdoğan sonrası’nın öyle yakın bir zamanda olmayacağına dair girişimiyle de üst üste geldi.

Nitekim, seçim öncesinde Kılıçdaroğlu’nun ‘Başörtüsüne yasal güvence getirelim’ hamlesi karşısında Erdoğan ‘Eğer samimiyseniz başörtüsüne anayasal güvence sağlayalım’ diyerek 2 maddelik bir anayasa değişikliği ile ‘anayasa sorununu’ istismar etmeyi en azından yerel seçim sürecinde de kullanmaya yöneldi.”

“Teşvik değil yandaş listesi”

BirGün gazetesinin manşetinde Mustafa Kömüş imzalı “Teşvik değil yandaş listesi” başlıklı haber vardı. Haberde şu ifadelere yer verildi: “Halk ekonomik kriz ve hayat pahalılığının getirdiği yükle ezilirken iktidar patronlara kıyak geçmeye devam ediyor. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan belgelere göre temmuz ayında 1195 defa şirketlere teşvik verilmesi kararlaştırıldı. 

Şirketlere vergi indirimi, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, sigorta pirimi işçi hissesi desteği, sigorta pirimi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz veya kâr payı desteği gibi teşvikler sağlandı. Teşviklerden başta 5’li Çete olmak üzere iktidara yakın şirketler faydalandı.” Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design