Anasayfa / Medya izleme / “Gazetecilik sorgulamaktır”

04 Ekim

“Gazetecilik sorgulamaktır”

Evrensel gazetesi Ayşenur Arslan’ın gözaltına alınmasına manşetinde yer verdi

Evrensel’den Fatih Polat’ın “Gazetecilik sorgulamaktır” başlıklı haberinde şöyle denildi: “Ayşenur Arslan şimdi de Medya Mahallesi programında (2 Ekim) Ankara’daki saldırıya dair yaptığı yorum nedeniyle hedefe konuldu. Ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, gazeteci Ayşenur Arslan ve Halk TV hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. Onun ardından da Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Medya Mahallesi programının yayından kaldırıldığını duyururken, adını vermese de programın sunucusu olduğu bilinen Ayşenur Arslan’ın ‘Sınırı aştığını’ iddia etti. 

Oysa, gazetecilik faaliyeti karşısında sınırını bilmesi gerekenler medya patronlarıdır. Para sahibi olmak size gazetecilere sınır çizme hakkını vermez.”

“Emekçinin maaşı eridi”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde enflasyon ve maaş zamları vardı. Mustafa Çakır imzalı “Emekçinin maaşı eridi” başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi: ”TÜİK’in eylül ayı için açıkladığı aylık yüzde 4.75, yıllık yüzde 61. 53 enflasyon işçi, memur ve emeklinin yoksullaşmanı hızlandırdı. Temmuzda emekçiye yapılan zam oranları üç ayda yüzde 25.1’i bulan enflasyon karşısında eridi. Memurun enflasyon farkı şimdiden yüzde 18.04 olurken, artış kamu işçisine bu yılın ikinci yarısında verilen zam oranını aştı.

Memurlar bu yılın ikinci yarısında yüzde 6 toplu sözleşme zammı almıştı ancak son üç aylık enflasyon yüzde 25.1 oldu. Maaş artışı altı ayda bir yapılan memurlar için üç ayda enflasyon farkı yüzde 18.04 olurken yıl sonunda bu oranın yüzde 30-35’e ulaşması bekleniyor.”

“Topluma korku yayıyorlar”

BirGün gazetesinin manşetinde ilk duruşması görülecek tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ ve gözaltına alınan Halk TV sunucusu Ayşenur Arslan vardı. Deniz Güngör imzalı “Topluma korku yayıyorlar” başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı: “Gözaltına alınan TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ hakkında “suçu ve suçluyu övme” ve ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi istenen davada Yanardağ’ın tahliyesi ve dosyadan beraatı talep edilecek.

Halk TV’de yayımlanan Medya Mahallesi programının sunucusu gazeteci Ayşenur Arslan, Ankara’daki bombalı saldırıya yönelik sorduğu sorular nedeniyle gözaltına alındı. Arslan’ın gözaltına alınmasına basın meslek örgütleri sert açıklamalarla tepki gösterdi.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design