Anasayfa / Medya izleme / "Rejim, katiline ödülünü verdi"

17 Kasım

"Rejim, katiline ödülünü verdi"

BirGün, Hrant Dink'i öldüren tetikçi Ogün Samast'ın,16 yıl 10 ay sonra cezaevinden “iyi hal” gerekçesiyle tahliye edilmesini manşete taşıdı

BirGün gazetesinin manşetinde, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'ın önceki akşam tahliye edilmesi yer aldı. "Rejim, katiline ödülünü verdi" başlıklı haberde şöyle denildi:

"Samast devlet destekli çetelere ihale edilen bir suikastla öldürülmüştü.  Dink’in katili Samast’ın serbest bırakılması cinayetin arka planını ve dava sürecinde yaşananları yeniden gündeme getirdi. Hrant cinayetiyle katillerin, mafyaların, çetelerin kirli ve karanlık iktidarının yüzü bir kez daha gözler önüne serildi. Cinayeti aradan geçen 16 yılda aydınlatmayan iktidar, göstermelik yargılamalarla süreci geçiştirdi. Yargılanan tetikçiler örgüt kapsamına dahi alınmazken asıl failler hiçbir zaman ortaya çıkarılmadı.

Güvenlik güçleri katille bayrak önünde fotoğraflar çekildi, cinayet milliyetçi-faşist çevreler tarafından sahiplenildi. Yargı, katilleri korudu. Adeta bir milli mutabakat cinayetine dönüşen suikast, AKP döneminde ortaya çıktı."

"Derin güçler racon kesti"

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde de, Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ın tahliyesine karşı tepkiler yer aldı. Rengin Temoçin imzalı "Derin güçler racon kesti" başlıklı haberde şöyle denildi:

"Davanın avukatı Hülya Deveci, Samast’ın tahliye olmasına ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu. Deveci şöyle dedi:

“Örgüt üyeliğinden suçlama yıllar sonra yapıldı. Mahkeme her ne kadar örgüt üyeliğinden ceza verse de dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay zaman aşımından dolayı dosyayı düşürdü. Yıllardır etkili soruşturma ve kovuşturma yapılmadı. 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre cezasının belli bir oranını yatanlar, gözlem kuruluna giderler. Gözlem kurulu ‘evet iyi hallidir, iyi durumdadır’ derse ceza infazı tamamlanmadan koşulsuz salıverilirler. Burada şöyle bir sorun var. Samast, koşullu salıverilmiş, denetimli serbestlikten yararlanılmamış, yani 22 yıl 10 ay yatmış durumda değil. Gözlem kurulları birçok insana ‘iyi niyetli değil, iyi görmüyoruz’ diyerek koşullu salıvermeden yararlanmama imkânı getirirken Samast hakkında ‘evet bu iyi hallidir’ diyerek bu raporla koşullu salıveriyorlar. İçeride suç işlemiş birinin iyi hali nasıl değerlendirilir? Ben de bilmiyorum.”

"Öğrenci yararı bilimsel müfredatta"

Evrensel gazetesinin manşetinde ise, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in gündeme getirdiği müfredat değişikliğine karşı tartışmalar yer aldı. Eylem Nazlıer imzalı "Öğrenci yararı bilimsel müfredatta" başlıklı haberde şöyle denildi:

"Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Ramazan Gürbüz, eğitimin planlı yürütülmek zorunda olduğunu, müfredatın da hangi konuların, hangi sıra ve önceliğe göre öğrencilere aktarılacağının planlanması olduğunu belirterek, Türkiye’de müfredatın yazboz tahtasına dönüştürüldüğüne dikkat çekti. Her gelen milli eğitim bakanının bilimi ve pedagoji esas almadan müfredat değişikliğine gittiğini anlatan Gürbüz, “Eğitimin içeriği ve niteliği boşaltılmış, bilimsellikten uzaklaşmıştır. Cinsiyet eşitliğini, bilimselliği, ekolojiyi yok saymaktadır. Ancak toplum bu kadar önemli bir değişikliği bakanın televizyon konuşmasında öğreniyor” diye konuştu."

 

 Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design