Anasayfa / Medya izleme / “Aydınlardan Baransu çağrısı”

23 Haziran

“Aydınlardan Baransu çağrısı”

Gazeteler, 97 aydının Mehmet Baransu’yla ilgili başlattığı kampanyaya sessiz kaldı. Haber sadece Taraf ve Zaman'ın ön sayfasına girebildi.


Aralarında Baskın Oran ve Akın Birdal gibi simlerin bulunduğu 97 aydın, gazeteci Mehmet Baransu’nun cezaevinde uğradığı hak ihlallerinin sona erdirilmesi ve Baransu’nun serbest bırakılması için kampanya başlattı.

Taraf sürmanşetten verdiği habere, “Aydınlardan Baransu çağrısı” başlığını attı ve “Baskın Oran, İsmail Beşikçi ve Akın Birdal’ın da aralarında olduğu 97 aydın, ‘Baransu’ya artık işkence yapılmasın’ diye kampanya başlattı. ‘Baransu Silivri Cezaevi’nde 110 gündür eşi dışında kimseyle görüştürülmüyor. Diğer mahkumlarla birlikte görüşe çıkmasına, spor yapmasına izin yok. Cezaevi yetkilileri, ‘Emir böyle, izin veremeyiz’ diyor, emri veren kim? Ayakkabı kutuları içinde para istifleyenlerin ve terörist IŞİD’e silah gönderenlerin elini kolunu sallayarak dolaştığı Türkiye’de gazeteci Mehmet Baransu, gazetecilik yaptığı için işkence altında” ifadelerine yer verdi.

Zaman manşetin altında yer ayırdığı haber için, “Derhal serbest bırakılsın” başlığını kullandı ve “‘Ankara Düşünce Özgürlük Girişimi’ ismi altında bir araya gelen aydınlar, Balyoz darbe planıyla ilgili haberlerinden dolayı tutuklanan gazeteci Mehmet Baransu için imza kampanyası başlattı. Baransu’nun, cezaevinde uğradığı hak ihlallerinin sona ermesi ve derhal salıverilmesi istendi. Aralarında Ahmet İnsel, İsmail Beşikçi, Baskın Oran, Şanar Yurdatapan ve Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu aydınlar, ‘Türkiye’de devran çok hızlı dönmekte. Kendisinden açıkça intikam alınmakta olan Baransu hemen tahliye edilmeli’ dedi” ifadelerine yer verdi.   

Son pişmanlık neye yarar…

Reza Zarrab’a verdiği ödül nedeniyle büyük tepkiyle karşılaşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş pişmanlığını dile getirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise konuyla ilgili, “O ana kadar bunu bilmiyorduk, bilseydik ne olurdu bilmiyoruz” gibi bir açıklama yaptı. 

Zaman sürmanşetten verdiği habere, “Reza Zarrab pişmanlığı” başlığını attı ve “17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Zarrab’a ödül veren Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ‘Bir oldu bittiyle karşılaştık’ dedi. ‘Keşke töreni düzenleyenler kime ödül vereceğimizi söyleselerdi. Bu isme ödül vereceğimi biliyor olsaydım, o karenin içinde yer almazdım. Bu fotoğraf, inanın en çok bana rahatsızlık vermiştir’ diye konuştu. Ekonomi Bakanı Zeybekçi de Zarrab’ı, yeni gördüğünü, simaen bilmediğini söyledi. ‘Bahsi geçen şirket, sektöründe birinci olmuş. O ana kadar da bunu bilmiyorduk, bilseydik ne olurdu bilmiyoruz. İlk kez gördüğüm bir şahıstan, vicdanen de rahatsız olmadım’ ifadelerini kullandı” dedi.   
 
Cumhuriyet sürmanşetinde, “Utanmaya başladılar” başlığını kullandı ve “Vicdanlarda mahkum olan Rıza Sarraf’a ödül verdikleri için eleştirilen AKP’li iki bakan kendini, ‘Kime ödül verileceğini bilmiyorduk’ diye savundu” ifadelerine yer verdi.

Taraf habere ön sayfasının altında, “Utandıran fotoğraf” başlığıyla yer verdi ve “17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab’a, Ekonomi Bakanı Zeybekçi ile birlikte TİM’de ödül veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘Önceden bilseydim o karenin içinde yer almazdım’ dedi” ifadelerini kullandı.
Bugün gazetesi manşetinde, “Zarrab depremi” başlığını kullandı ve “17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının odağındaki İranlı Reza Zarrab’a ödül veren Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan ilginç çıkış: Oldu bittiye geldi, beni çok üzdü” ifadelerine yer verdi.    

Hürriyet, Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un pişmanlığını manşetine taşıdı. “Reza’yı bilsem gitmezdim” başlığını kullanan gazete, “Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘Bu isme ödül vereceğimi bilsem, o karenin içinde yer almazdım’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Venedik Komisyonu’ndan ‘hukuka dönün’ çağrısı”

Venedik Komisyonu’ndan, Türkiye’deki yargı bağımsızlığıyla ilgili sert eleştiriler geldi.

Zaman manşetten verdiği haber için, “Venedik Komisyonu’ndan ‘hukuka dönün’ çağrısı” başlığını kullandı ve “Avrupa Konseyi’nin anayasa danışma organı Venedik Komisyonu’ndan Türkiye’deki hukuk skandallarıyla ilgili çok sert eleştiri geldi. Komisyon, Türkiye’de yargı bağımsızlığını temin edecek yeterli güvencelerin kalmadığını vurguladı. Hakimler, savcılar, polisler ve gazetecilerin tutuklanmasının yargıya müdahaleyi açıkça gösterdiğini belirtti. Müdahaleyi sistematikleştiren maddeleri sıraladı ve iktidara ‘hukuka dön’ çağrısı yaptı. 2008’de AK Parti’nin hukuksuzca kapatılmaya çalışılmasına karşı da tavır alan Komisyon, bu girişimi evrensel hukuka aykırı bulmuştu” dedi.     

Bugün gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “Türkiye’ye çok sert uyarı” başlığını attı ve “Avrupa Parlamentosu’nun anayasal konulardaki danışma organı Venedik Komisyonu ‘Türkiye’de Yargı Bağımsızlığına Müdahale’ konusunda çok sert bir bildiri yayınladı. Üç çarpıcı örnek verdi. ‘Yüksek düzeyli yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgilenen savcı Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç. Ve Muammer Akkaş ile hakim Süleyman Karaçöl ani kararla dosyalardan alınmış, verdikleri kararlar yasal olduğu halde infaz edilmemiştir. Ardından önce tayin sonra da meslekten ihraç edilmişlerdir. Hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in salıverme kararları yasal olmasına rağmen infaz edilmemiş, kararları nedeniyle tutuklanmıştır. Suriye’ye silah taşıdığı iddia edilen TIR’lara arama emrini veren savcılar da kararları nedeniyle tayin edilmiş, görevden uzaklaştırılmış ve tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı.      

Hürriyet habere birinci sayfasının altında, “Venedik Komisyonu: Türkiye’de yargı bağımsızlığı yetersiz” başlığıyla yer verdi.

Etiketler: medya , günlük , mehmet baransu , gazeteci , destek , baskın oran , akın birdal

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design